Izvođenje

Gletovanje: način izvođenja i cene

Kako gletovati i koliko to košta? Pročitajte sve u ovom članku!

Cena gletovanja „u dve ruke“ sa krečenjem se kreće od 2,5 do 3,5 evra/m2. Ovo su orijentacione cene na području Beograda bez materijala ali sa uračunatom zaštitom poda.

Cena glet mase je između 550 i 700 din za džak od 25 kilograma. Kako bi pre početka radova bili upoznati sa tokom i načinom gletovanja pogledajte korake kroz slike i savete majstora.

Tok gletovanja

1. Zaštitita poda: Parket obavezno prektiri kartonom ili debelim najlonom. Ivice zalepiti krep trakom. Cena zaštite podloge se  naplaćuje od 0,5 do 1,0 evra/m2 poda, znači za stan od 50m2 zaštita poda sa kartonom ili debelim najlonom se kreće od 25 do 50 evra.

2. Popunjavanje rupa: Rupe i šliceve nakon štemanja elektroinstalacija je potrebno ispuniti. Majstori preporučuju Rigipsov materijal Rimano koji pomešate sa vodom prema uputstvima koja postoje na pakovanju. Za veće pukotine, koristite materijal sa večom granulacijom.

3. Ispunjavanje većih rupa: Poprskajte pukotine i rupe vodom, zatim nanesite pripremljenu masu za zaptivanje. Utisnite smesu dobro u rupe po tri do četiri puta kako bi zatvorila oštećeno mesto. Da ne bi dolazilo do pucanja postavite i bandaž traku i nanesite još jedan sloj ispune preko. Površinu poravnajte gletaricom.

4. Priprema glet mase:Za prvi sloj glet masa mora biti nešto gušća. U vodu dodajete glet masu iz džaka i mešajte mikserom. Za prvu ruku gletovanja masa bi trebala da liči na vrlo meko testo. Pripremite glet masu za gletovanje u jednom sloju jer se glet masa za sat vremena stvrdne.
Mastori preporučiju glet masu Karbon čija cena se kreće od 650 do 700 dinara po džaku od 25 kg. Ovo je kvalitetan glet koji je pogodan ukoliko posle na zidove nanosite akrilne boje.

5. Gustina glet mase:Kada se smesa dobro promeša da bude homogena, ostavlja se da odstoji nekih 15 minuta da prorade aditivi u masi. Posle tog vremena masu ponovo promešati i početi sa gletovanjem.

6. Gletovanje plafona: Sa gletaricom počnite sa nanošenjem glet mase na plafon, počevši od ivice. Ukoliko su neravnine veće, potrebno je naneti deblji sloj gleta pa u tom slučaju glet masa mora biti nešto gušća. Izvucite par traka gleta i vratite se da ispeglete površinu. Normalno je da se na nekim delovima pojave male izbočine koje ćete kasnije ošmirglati. Obratite pažnju da ne napravite veće talase na površini koje je kasnije teško ukloniti.

7. Gletovanje zidova: Glet nanosite gletaricom koso u odnosu na zid pokretom odozdo na gore. Od pritiska gletarice na zid zavisi debljina sloja gleta. Za neravni zid potreban je deblji sloj gleta, znači manji pritisak gletarice prilikom nanošenja. Nakon što ste izvukli par traka, jednu do druge, sačekajte koji trenutak da zid počne da pije vodu iz gleta. Onda se vratite na početak, ispeglajte i doradite zid i tako redom. Ćoškovi se gletuju uz pomoć ugaonih špahli.

8. Šmirglanje: Glet ostavite da se suši peko noći i zatim počnite da šmirglate. Za šmirglanje je vrlo važno dobro osvetljenje pod kojim će se lako uočiti eventualne neravnine na zidu. Najbolje je da šmirglajte kružnim pokretima.

Kada se podloga osuši, ukoliko zid nije dovoljno ravan, trebate da ponovite gletovanje, ovog puta sa ređim gletom i šmirgl papirom sitnije granulacije.

Nadamo se da vam je ovaj članak pomogao. Srećan rad!

Pogledajte i ostale savete iz rubrike Uradi sam.

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

13 komentara

  1. Dejan

    Super je sve lepo objasnjeno.Samo ove cene u mestu gde ja zivim nema sanse zivotne neko da plati . A tek da nekom naplatis zastitu podova ….

    Svi bi u pocetku da bude sto jeftinije, kad im nesto objasnjavas kobijagi te nista ne razumeju . A kad dodje kraj , onda pa znate majstore ovde ima nek crtica , patos je prljav

  2. Igor Conic

    Cene su date za podrucje Beograda.

  3. Postupak krečenja zidova i cene | Gradnja - Portal građevinarstva i arhitekture

    […] Ukoliko na zidu postoje pukotine ili neravnine, pre krečenja zid bi trebalo gletovati. Cena gletovanja “u dve ruke” sa krečenjem se kreće od 2,5 do 3,5 evra/m2. Postupak gletovanja i cene materijala podgledajte ovde. […]

  4. Novosadjanin

    mislim da je cena napumpana,u Novom Sadu za 3,5 e po kvadratu bi dobio i materijal i to s krečenjem običnom poludisperziom,samo gletovanje bez materijala ako uspeš da dobiješ 1,5 eura treba da se šutaš u dupe od sreće

    1. Mile

      Krečenje je 1 euro u belo,a gletovanje se radi po 2 eura za 2 ruke.To su cene svuda.
      To je naj jeftinija varijanta.Mogu amateri da rade i sve za 1,5 eura pa posle da se zovu majstori da poprave i koliko to posle košta.

  5. Stefan

    Licno sam gletovao mnostvo zidova i plafona u sopstvenoj kuci.Cene nisu ni blizu ovolike,jedino je realna cena glet mase.Treba vam gleterica,neka kanta za glet masu i to se ne pravi sve odjednom zato sto se glet masa susi nego se pravi deo po deo.Treba vam prosecna busilica i metalni mikser dodatak.Naravno sve sto sam napisao vazi ako radite sami.Pod moze a i ne mora da se zastiti s tim sto kada se stiti moze samo da se uzme najlon,glet masa se pravi sa vodom tako da sa vodom moze i da se opere.Nema potrebe bacati pare na zastitu poda osim ako pod nije od bambusa koji kosta 20e po m2.Pozdrav

  6. maja

    ne mora ni mikser, glet masu sam izmesala viljuskom.

    1. Designer

      Aha, jesi, ma cackalicom si izmesala, hahahahaha, boze sta sve ovde vidim…pitao bih te 120m2 da treba da izgletujes pa viljuskom da mesas, hahahahahahahahahaha

  7. Zeljko

    Nije tacno da mora da se zamesa glet samo za jednu ruku tj za prvu,glet je najbolji kad prenoci.Npr ako ste danas uradili prvu ruku a sutra ce te drugu najbolje je da zamesate danas za sutra i onda u kanti sa gletom sipate vodu koja ce tek da prekrije glet i sutra dan izbacite vodu i promesate glet sa mikserom,tada se dobije pravi glet za rad.

  8. Andrea

    Najbolje je ukinuti molere, posto mi sve znamo sami. Zato nam kuce lice na vasariste.

  9. Micka

    Svaka čast za komentar!!!!

  10. Sladjan

    Ja u negotinu gletovanje i krecenje naplacujem 2.80

  11. Vedran

    Svaka vama čast, na komentarima! U skladu sa tehnologijom i materijalima ,tako se prati i sam postupak rada i proces.NPR,prije 25-30godina,postojala je glet masa koja je imala u sebi više gipsa nego svega drugog (skoro sam gips)pa si mogao zamješati,cck ,do 5kg,,,a danas možeš zamješati i 200kg ako ima više ruku,tj majstora,a samim razmješavanjem ,glet se samo jednom razmiješa nakon 10-ak min. i radiš sa njim kako hoćeš,,a ti komentari ,,miješam danas-radim sutra,,,ili miješam viljuškom isl……Meni su takvi majstori radili prije 30godina ,i to navodno ,,MAJSTORI“ pa svake godine kad se krečilo bar na 5mijesta ostane na valjku onaj njihov glet…Samo da mi vas je videti kako bi radili kod Švabe,ili Danca ili još gore ,,Slovenca“ koji je inžinjer građevinarstsva a ima svoju firmu koja se bavi završnim građevinskim radovima(u malom prstu zna od čega se šta sastoji),,AL KOD NAS(U SRBIJI I REPUBLICI SRPSKOJ)-moze kako ko misli da treba ,A NISTE NI SVJESNI DA 99,99% MATERIJALA KOJE MI KORISTIMO ,OSTALE UREĐENE DRZAVE NEBI KORISTILE NI ZA ŠTALE I POMOĆNE OBJEKTE,,A O CIJENAMA -NO COMENT!

Ostavite odgovor

Obavezna polja *