Saznajte koliko traje i koliko košta renoviranje stana; Foto: Gradnja.rs
Izdvojeno, Izvođenje

15 koraka do renoviranog stana

Kupili ste stari stan koji treba da adaptirate i već vas je zabolela glava? Koliko to traje? Koliko košta? Samo polako, imamo aspirin za vas.

Niko zaista ne voli da se upušta u renoviranje stana jer su to dugotrajni, prljavi i često dosta skupi radovi za koje ne znate kada će se tačno završiti. Međutim, to ne mora da bude tako ako nađete prave majstore i, što je najvažnije, ako napravite plan po kojem ćete tačno znati kada nastupaju koji radovi, koliko oni traju i koliko oni koštaju. Upravo na ova pitanja daćemo vam odgovore i to na primeru jednog prosečnog stana od 70 kvadrata.

1. Sve staro napolje

Okej, ušli ste u stari stan i odmah vam je jasno da neke stvari moraju odmah napolje. Dakle, prvi korak je demontaža. To podrazumeva skidanje starih pločica, sanitarija, podova (ukoliko ga menjate), električnih prekidača, ugradnog nameštaja, unutrašnjih vrata (ukoliko ih menjate).

Vodite računa da ovaj šut ne smete bacati u kontejner već ga morate odvesti na deponiju. U suprotnom rizikujete da dobijete kaznu od komunalne policije ili da izazovete gnev kod komšija… koji će potom zvati one prve. Ukoliko se useljavate u novu zgradu, ne bi bilo loše da pre početka radova ostavite poruku na ulazu koja glasi, na primer, ovako: „Drage komšije, u stanu broj 12 na III spratu obavljaće se radovi u trajanju od mesec dana. Trudićemo se da budemo što tiši. Hvala na razumevanju.“ Ove rečenice će im odzvanjati u ušima kada im bude odzvanjao i zvuk hiltija…

Trajanje radova: 2 dana

2. Nove instalacije

Pošto je sve staro uklonjeno iz stana, vreme je za postavljanje novih instalacija. To podrazumeva ugradnju plastičnih cevi za vodovod i kanalizaciju kao i postavku električnih instalacija. Ovo su dosta bučni radovi pošto ima dosta štemovanja i bušenja pa vodite računa da besni komšija nije pocepao vašu ceduljicu pomirenja.

Trajanje radova: 7-10 dana

3. Poručivanje stolarije

Sada je pravo vreme za poručivanje novih prozora i vrata. Dakle, dok stari prozori još uvek stoje na svom mestu, tim iz firme za koju ste se odlučili, treba u ovom trenutku da izađe na teren i da uzme mere za nove prozore. Isto važi i za unutrašnja vrata i sigurnosna vrata. Stara unutrašnja vrata se iznose odmah, dok spoljašnja vrata stoje sve dok ne dođe trenutak za ugradnju novih. Ukoliko se odlučite da farbate stara unutrašnja vrata, pogledajte postupak ovde.

4. Gipsani radovi

Volite spuštene plafone? Sada je red za sve gipsane radove koje podrazumevaju pravljenje gipsanih niša, spuštanje plafona i pregradne zidove. Pročitajte više o ovim radovima ovde.

Trajanje radova: 3-7 dana u zavisnosti od obima posla

5. Popunjavanje rupa

Nakon izvedenih gipsarskih radova, vreme je da se srede sve rupe nastale ugradnjom instalacija i rušenjem. Dakle, sledi krpljenje šliceva na zidovima i plafonima, popunjavanje rupa ukoliko su rušeni zidovi, kao i nivelisanje podova ukoliko je cementa košuljica oštećenja skidanjem starog parketa. Izlivanje podoliva (nivelina) produžava vreme radova za period sušenja (7 dana).

Trajanje radova: 3-4 dana

6. Hidroizolacija i postavka pločica

Pre postavke keramike, obavezno je odraditi postavku hidroizolacije u kupatilu. Pročitajte više o ovim radovima ovde. Sada možete da postavite pločice a najlakši način da to uradite je ovaj. Naravno, najbolje je da pozovete keramičare, a vi odete negde na kafu.

Trajanje radova: 1 dan (hidroizolacija), 7-10 dana (pločice) u zavisnosti od količine i odabrane vrste

7. Ugradnja prozora

Ukoliko ste se odlučili da menjate prozore, sada na red dolazi ugradnja spoljne stolarije koju ste prethodno naručili (pogledajte korak 2). Majstori će u istom danu skinuti stare prozore i postaviti nove. Podrazumeva se da bi za ovu operaciju trebalo da izaberete neki dan bez padavina. Pogledajte kako se skidaju stari i postavljaju novi prozori.

Trajanje radova: 1 dan

8. Molerski radovi

Pošto ste izabrali boje za vaš novi životni prostor, sledi gletovanje i jedna ruka krečenja. Pre gletovanja moleri treba da obrade špaletne oko novih prozora i balkonskih vrata. Dobro bi bilo i da postavite aluminijumske lajsne na uglove zidova i uglove prozora. Druga ruka krečenja sledi tek u koraku 12. Pročitajte kako se pravilno kreči i koliko to košta na ovom linku.

Trajanje radova: 7-15 dana u zavisnosti od vrsta boja i potrebe da se gletuje dva ili tri puta

9. Sigurnosna vrata

Ukoliko ste se odlučili da ugradite nova sigurnosna vrata, sada je pravi momenat da to učinite. Naravno, prethodno ste ih naručili, zar ne? (pogledajte korak 2).

Trajanje radova: 1 dan

10. Postavljanje podova

U zavisnosti od toga kakav ste pod izabrali (parket, masiv, laminat…), kao i površine za postavku, zavisiće i vreme potrebno da se ovaj korak izvede. Vodite računa da se po postavci poda, on obavezno zaštiti kartonom i folijom jer će majstori i dalje biti prisutni u stanu. Pročitajte više o tome kako se postavljaju parketi, a kako laminati.

Trajanje radova: 2 dana (gotov parket), 5-7 dana (masivni parket sa hoblovanjem, bajcovanjem i lakiranjem), 2 dana (laminat)

11. Postavka unutrašnjih vrata

Po postavci podova, sledi ugradnja unutrašnjih vrata. Pročitajte više o ovom koraku ovde. Saznajte i od čega zavisi cena unutrašnjih vrata.

Trajanje radova: 2 dana

12. Završni radovi

Blizu ste kraja! Ovo je vreme za postavku parket lajsni, a nakon toga kreće silikonisanje. Silinkonišu se sve rupice i šupljine između parket lajsni i zida, kao i između pervajza vrata i zida. Nakon završetka ovog dela radova, sledi druga, odnosno, završna ruka krečenja. Ukoliko ste se odlučili da na neke zidove stavite tapete, ovo je trenutak da angažujete majstora za ovaj posao. Možete to uraditi i samo ukoliko pratite ovo uputstvo.

Trajanje radova: 3-4 dana

13. Fini radovi

Za kraj, sledi postavljanje rasvete i električne galanterije. U kupatilima se montiraju sanitarije, čime se okončavaju radovi na grubom renoviranju enterijera. Ipak, nemojte sklanjati kartone i folije jer ukoliko planirate ugradnju kuhinje i garderobera, oni će vam poslužiti da sačuvate podove. Pročitajte koliko košta pravljenje kuhinje po meri.

Trajanje radova: 2 dana (montaža rasvete i sanitarija), 7-10 dana (ugradnja kuhinje i plakara)

14. Komadni nameštaj

Sada je vreme da sklonite zaštitnu foliju i otvorite (sigurnosna) vrata novom nameštaju. Ukoliko vam trebaju saveti za kupovinu nameštaja pogledajte našu sekciju Šoping s arhitektom.

15. Enterijerski detalji

Ovo je verovatno najlepši deo u celom postupku adaptiranja stana kada unosite lične detalje, postavljate slike na zidove, stavljate tepihe na podove i dekorišete stan po vašoj meri. Neke od ideje za dekorisanje stana možete videti ovde.

Koliko kvadrata – toliko dana

Dakle, nije baš toliko komplikovano, zar ne? A da traje – traje. Iskusni preduzimači će vam reći da radovi traju onoliko dana koliko stan ima kvadrata. Za naš ugledni stan od 70 kvadrata, radovi bi, dakle, mogli da traju nešto duže od dva meseca. To je, naravno, ugrubo predviđen period ali može biti dobar orijentir koji će vam pomoći da lakše organizujete svoje vreme. Čitaj: da pošaljete decu kod bake i deke.

Koliko to zadovoljstvo košta

Veoma je teško dati predračun radova bez predmera, ali, opet, iskusni preduzimači će vam reći da cena renoviranja stana košta u proseku oko 120-140* evra, odnosno oko 170-180* evra po metru kvadratnom s ugradnjom novih prozora. Ove cene treba uzeti s rezervom jer ukupni troškovi mogu značajno varirati u zavisnosti od kvaliteta odabranih materijala. Naravno, u ovu cenu nisu uračunati troškovi ugradnog i komadnog nameštaja, rasvete, niti enterijerskih detalja poput zavesa i slično. Takođe, nije uračunat ni angažman arhitekte što je svakako neophodno.

Iako na prvi pogled deluje puno, treba imati na umu da ovakvom adaptacijom dobijate potpuno novi stan. Ukoliko uporedite cenu kvadrata u novogradnji i cenu kvadrata polovnog stana, na koju ćete dodati troškove renoviranja, uvidećete da ova računica ima smisla. Ako ima smisla, šta čekate? U renoviranje!

* (mart 2021) Cene su se od momenta pisanja članka (jul 2017. godine) značajno promenile tako da sada morate računati u proseku 250 evra za renoviranje stana po kvadratnom metru, odnosno 350+ evra ako menjate i prozore.

Foto: izvedeni enterijeri arhitekte Sonje Brstine

Srodni članci na našem portalu:

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

7 komentara

  1. Predrag Burger

    Da li je pre po;etka radova potrebno pribaviti neka odobrenja od nadležnih opštinskih službi?

    1. Igor Conić

      Da, potrebno je prijaviti radove. Uskoro cemo objaviti tekst na ovu temu.

  2. jasna

    Da li je vreme trajanja radova procenjeno imajuci u vidu koriscenje preduzimaca ili samostalno angazovanje (uradi sam+pojedinacno angazovanje majstora)?

  3. Anita Todorović

    Zivim u stanu od 57 kvadrata u Vrnjackoj Banji. Planiram da odradim promenu prozora, krecenje, hoblovanje parketa i još po nešto što bude potrebno u stanu građeno 70-tih god. Interesuje me da li Vaša firma radi izvođenje takvih radova van Beograda, po principu ključ u ruke? I veoma značajno pitanje postavila bih Vašem izuzetnom arhitekti Sonji Brstini da li bi prihvatila da radi na uređenju ovog stana?
    Srdačan pozdrav, A.

  4. Marijana

    Izvandredan sajt sa svim korisnim uputstvima…Bravo !!!
    Mi planiramo kompletno renoviranje tek kupljenog stana u Pančevu (stara gradnja, 83 kvm).
    Interesuje me u proseku koliko se naplaćuju usluge arhitekte?
    Vrlo mi se dopadaju radovi gospođe Sonje Brstine.

    Srdačan pozdrav

  5. Slavko

    Još kad bi se tako lako dolazilo do majstora…

  6. Solis nekretnine

    Renoviranje stana može da bude izuzetno naporno, dugotrajno, nervozno, a dosta često i skupo. Dešava se da ukupna cena kupovine stana i renoviranja bude znatno veća od novog stana. Najteže je naći prave i poštene majstore koji će profesionalno da vam renoviraju stan tako da ne morate naknadno da tražite druge majstore da popravljaju njihove brljotine.

Ostavite odgovor

Obavezna polja *