Subterram na Hvaru: Podzemna kuća studija Proarh stopljena sa terenom
Struktura je ukopana u padinu tako da arhitektura deluje gotovo kamuflirano, stapajući se sa okolnim stenovitim pejzažom i čuvajući prirodnu estetiku ostrva.
Autorsko delo poznatog zagrebačkog studija Proarh, projekat Subterram je osmišljen kao letnje utočište za jednu veliku porodicu, smešteno između vinograda na kamenitoj obali i borovih šuma ostrva Hvar u Hrvatskoj.
Opsežan projektni program sugerisao je veliku građevinu, što nije bila opcija u tako delikatnom i netaknutom mediteranskom ambijentu. „Namera je bila da se ne utiče na lokaciju i da se ispuni zadatak“, ističu arhitekte.
Pročitajte još na Gradnja.rs:

Fokus na besprekornoj integraciji
Parcela na kojoj je smešten projekat Subterram prilično je pravilnog, pravougaonog oblika, okrenuta ka jugu i moru, ali sa centralnim delom koji nije bio u vlasništvu klijenata, tako da je dizajn morao da prihvati ovu nepovoljnu situaciju i zaobiđe centralni deo parcele.
„Ideja dizajna je bila da se fokusira na besprekornu integraciju, da liši naš arhitektonski ego fasade i da prioritet da prostoru, a ne obliku“, navode arhitekte, dodajući da je strma padina ukazivala na razvoj planova u kaskadnom obliku, smaknutih jedan od drugog, prateći prirodni nagib terena.
„Struktura je ukopana u padinu, tako da arhitektura deluje gotovo kamuflirano, koristeći grubu kamenu površinu kao krov, stapajući se sa okolnim stenovitim pejzažom i čuvajući prirodnu estetiku ostrva. Struktura je isprekidana višestrukim pravougaonim otvorima koji služe kao terase i atrijumi“, kažu iz Proarha.

Struktura je ukopana u padinu, tako da arhitektura deluje gotovo kamuflirano, koristeći grubu kamenu površinu kao krov.
Kuća je razvijena na dve etaže – nivo spavaće sobe i nivo dnevnog boravka. Gornja etaža ne sastoji se samo od spavaćih soba sa kupatilima, već i od fitnes centra, spa centra i „lounge“ zone sa terasama i atrijumima.
Donja etaža sastoji se od velike dnevne sobe, trpezarije, kuhinje, spoljašnjeg „lounge“ i trpezarijskog prostora, bioskopske sale, različitih ostava i pomoćnih prostorija. Zona dnevnog boravka/trpezarije ima veliku natkrivenu spoljnu terasu koja se proteže u veliku otvorenu terasu sa bazenom.

Održivost i minimalistički dizajn
Kako ističu arhitette, glavne prednosti strukture su održivost i minimalistički dizajn: „Raspored terasa i atrijuma omogućava pasivno hlađenje (pritisak toplog i hladnog vazduha obezbeđuje prirodnu razmenu protoka vazduha) tako da je regulacija svežeg vazduha i temperature moguća bez korišćenja klima-uređaja“.
Očuvanje topografije korišćenjem lokalnog kamena kao materijala za krov sugeriše ekološki pristup, dok oštro sečeni, pravougaoni otvori predstavljaju kontrast organskoj teksturi okolnih stena. Ovi otvori i dvorišta uvode prirodnu svetlost i ventilaciju u unutrašnje prostore, stvarajući privatne spoljne prostore.
Stižu prve nagrade
„Konstrukcija je od betona, koji ostaje završna obrada u enterijeru, naglašavajući podzemni i sirov osećaj“, dodaju na kraju iz studija Proarh, koji je upravo sa projektom Subterram ovih dana ušao među finaliste Svetskog festivala arhitekture 2025 (World Architecture Festival –WAF), a koji se održava u novembru u Majami Biču, SAD.

Brutalno!
Sjajno! Fantastičan odgovor na želje investitora, jasan stav kako pomiriti program i lokaciju. Iako smo ovakva rešenja mogli videti u Grčkoj, ova arhitektura je godinama ispred naše.