Menja se blok kod Pere Velimirovića: U planu 22.600 kvadrata stanovanja u Rakovici
Novi plan predviđa transformaciju postojećeg bloka u MZ „Košutnjak”, uz izgradnju novih objekata i povećanje broja stanovnika za oko stotinu.
Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove Gradske uprave grada Beograda oglasio je u ponedeljak rani javni uvid za potrebe izrade Plana detaljne regulacije za blok između ulica Koste Živkovića, Pere Velimirovića i Srzentićeve, u gradskoj opštini Rakovica.
Kao obrađivač potpisan je studio Bureau Cube Partners, rukovodilac izrade plana i odgovorni urbanista je Ana Šuman, mia, a u radnom timu za urbanističko planiranje našle su se Milena Ivanović, mia, Marija Mičijević, mia, Zorica Kapetanov, mia, i Marta Janjić, dia.
Pročitajte još na Gradnja.rs:

Ukupna BRGP namenjena stanovanju na nivou obuhvata plana bila bi 22.600 m², dok bi poslovanju bilo namenjeno 5.300 m².
U obuhvatu PDR-a je blok koji pripada mesnoj zajednici Košutnjak, u površini od oko 1,76 hektara. Najveći broj objekta u obuhvatu su porodični stambeni objekti, dok su komercijalni sadržaji zastupljeni u objektima u ulici Pere Velimirovića.
Na građevinskim parcelama u okviru zone porodičnog stanovanja dozvoljava se izgradnja novih objekata, kao i pratećih sadržaja koji su u isključivoj funkciji novog objekta u vidu otvorenih sportskih terena, otvorenih teretana, vežbaonica i igraonica, dečijih igrališta, otvorenih bašti i zelenih oaza itd. Maksimalna visina venca je 9,00 m, a visina slemena/venca povučene etaže 11,50 m.

Oko 22.600 m² za stanovanje
U okviru zone mešovitih gradskih centara dozvoljava se izgradnja novih objekata, kao i rekonstrukcija, adaptacija, sanacija, dogradnja i/ili nadogradnja postojećih objekata, izgrađenih u skladu sa Zakonom do maksimalno propisanih urbanističkih parametara definisanih ovim PDR-om.
U okviru zone građenja koja je definisana građevinskim linijama planira se izgradnja slobodnostojećih ili jednostrano uzidanih objekata. U okviru zone M5 moguća je izgradnja objekata čija je visina venca maksimalno 16,00 m, a visina slemena/venca povučene etaže 18,50 m.
Primenom plana, okvirna ukupna BRGP namenjena stanovanju na nivou obuhvata plana bila bi 22.600 m², dok bi poslovanju bilo namenjeno 5.300 m². Takođe, postojeći broj stanovnika na nivou obuhvata povećao bi se za stotinu, odnosno sa 55 na 155 – od čega 110 u zoni M5.
Mišljenja najkasnije do 24. jula
Zainteresovana lica mogu tokom ranog javnog uvida svoja mišljenja na planirana rešenja u pisanoj formi dostaviti Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove, Beograd, Kraljice Marije 1, zaključno sa 24. julom 2026. godine.
Napomena redakcije: Gradnja.rs objavljuje tekstove o javnim uvidima u cilju informisanja stručne i šire javnosti o planiranim projektima i mogućnosti učešća u procesu urbanističkog planiranja. Objavljivanje teksta ne predstavlja podršku projektu niti vrednosni sud redakcije o planskom rešenju.

Opet BCP :))
A gde je Tamara, muci me to…:-)
Dobro je, smanji sujetu, ipak si na vrhu sveta.
Kako su zamislili da ruse porodicne kuce u dobrom delu naselja za kompleks a nigde mesta za parking za okolne stanare?
Kad će im (investitorima/poziciji) na red „za ulepšavanje“ doći Košutnjak, Miljakovacka šuma…? „Ušće“ su krenuli da „ulepšavaju“ nezadržljivo,uporno… akvarujim, delfinarijum sta već, pa ce onda opet nesto graditi verovatno… Logika pozicija posle otprilike 2005godine je da Svaku zelenu povrsinu tretiraju samo kao zonu koju čeka betoniranje?