Gaković: Poskupljenje materijala, otežane isporuke i manjak radne snage doveli su do povećanja cene kvadrata
“U zavisnosti od lokacije i kvaliteta projekta, kupovina stana kao investicija može da varira između 20 i 40 procenata.” – kaže panelista na konferenciji BuildUp 2024 posvećenoj stanogradnji.
Cene stanova u Beogradu su visoke jer je došlo do značajnog uvećanja cena gradnje i povećane potražnje na tržištu u poslednjih nekoliko godina, kaže za naš portal Dušica Gaković, project lead u kompaniji Deka Inženjering doo.
“Prvo smo imali period korone i rad od kuće, u kome su se mnoge porodice suočile sa nedostatkom prostora i komfora i to je bio jedan od značajnijih uzroka da cene dobrih nekretnina u gradu a i kuća oko grada počnu da rastu.” – dodaje Dušica.
“S druge strane, istovremeno poskupljenje građevinskih materijala, otežane isporuke i manjak radne snage doveo je do povećanja cene proizvodnje u građevinskoj industriji. Mnogi projekti ne bi opstali ili ne bi mogli da se završe da nisu povećali cene svojih stanova i lokala. Ekonomski ne bi bili isplativi.” – kaže Gaković, učesnica konferencije BuildUp 2024: Stanogradnja.
Ona dodaje da je drugi ključan faktor za povećanje cena je bio dolazak ruskih i ukrajinskih državljana u Srbiju, uglavnom u Beograd i njihova odluka da ovde imaju privremen ili stalan boravak.
Srodni članci na portalu Gradnja:
Ko su danas kupci u velikim stambenim kompleksima?
Kupci u velikim stambenim kompleksima su svi oni koji sebi mogu da priušte za neki stepen udobnije i komfornije stanovanje u odnosu na život u starijoj gradnji. Kvalitet stanovanja je značajno viši u zgradama novije gradnje iz više razloga, a ovom prilikom nabrajam samo pojedine: od upotrebe novijih građevinskih materijala i elektroenergetskih i termotehničkih sistema, broja liftova, urednih ulaza i recepcija, većeg broja mokrih čvorova u stanovima do garažnih mesta u podzemnim garažama ili oko zgrada.
U zavisnosti od lokacije i kvaliteta projekta, kupovina stana kao investicija moze da varira između 20% i 40%. Nije ista situacija ukoliko je kompleks na obodu Beograda ili na nekoj od premium gradskih lokacija.
Koliko je teško obezbediti finansiranje za izgradnju velikih stambenih projekata u trenutnim ekonomskim uslovima?
Zbog konzervativnosti bankarskog sistema, finansiranje projekata izgradnje je u Srbiji uvek bilo izazovno, ali ne postoje teškoće koje ne mogu da se prevaziđu ukoliko je projekat ekonomski održiv. Kada to kažem, mislim na sledeće – ukoliko ste kao investitor uspeli da kreirate proizvod koji ima svog kupca, nema bojazni da se taj proizvod sutra neće prodati. I to je ujedno jedina briga koju bankari imaju u procesu odlučivanja da li će finansirati izgradnju projekta.
Da li je „luksuzne nekretnine“ postale standard u novogradnji u Beogradu?
Luksuz nije standard, on je potreba određene ciljne grupe i zato postoje i takve nekretnine na tržištu. Druga je tema što svi svoj proizvod prodaju kao luksuzan. Tako da – potreba za novogradnjom postoji, kao i za luksuznom novogradnjom, ali isto tako postoji i diversifikacija na tržištu, koju sad i klijenti mogu da prepoznaju.
Dušica Gaković na BuildUpu 2024
Dušica Gaković je project lead u kompaniji Deka Inženjering doo koja posluje na tržištu od 2011. godine i specijalizovana je za izgradnju stambeno-poslovnih kompleksa u Beogradu. Pod vođstvom Dušice Gaković, kompanija je realizovala projekte poput A Bloka na Novom Beogradu i Novog Dorćola u centru grada.
Dušica Gaković učestvovaće na konferenciji BuildUp 2024: Stanogradnja – od plana do stana u okviru panela „Imamo li čim?„.
Konferenciju organizuje portal Gradnja.rs uz podršku kompanija kao što su EuroDOM, Rehau, Alumil, Velux, Xella i Tarkett.
Informacije o svim panelima i učesnicima potražite na: www.buildup.rs.