Beli čaršavi za pobedu na konkursu za Centar za neonatologiju u Podgorici
Lagani zastori na fasadi obezbeđuju toplotni komfor tokom letnjih meseci, a omogućavaju i vizuelnu komunikaciju sa spoljašnjim prostorom u režimu potpune otvorenosti.
Na nacionalnom konkursu za Idejno arhitektonsko rešenje Centra za neonatologiju u okviru Kliničkog centra Crne Gore u Podgorici, prva nagrada dodeljena je radu čiji su autori Srđan Tadić, Aleksandar Marsenić i Bojan Vlahović.
„Odnos prema pejzažnim vrednostima lokacije ogleda se u otvaranju ka reci kroz formiranje šetališne zone, sa dodatkom intimnog ‘neonatal parka’ u direktnom kontaktu sa objektom,” smatra žiri kojim je predsedavala dr Irena Rajković, docent na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta Crne Gore.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Suptilan odnos prema zatečenim arhitektonskim vrednostima
Kako se navodi u izveštaju žirija, pobednički konkursni rad u prostornom smislu u potpunosti prezentuje razumevanje konteksta, kao adekvatan odgovor na urbanističke uslove lokacije.
„Suptilan odnos prema zatečenim arhitektonskim vrednostima je poseban kvalitet ovog rešenja, imajući u vidu snažan arhitektonski izraz postojećeg objekta Kliničkog centra Crne Gore. Istovremeno, ovakav odgovor na kontekst predstavlja inovativno rešavanje vizuelnog identiteta objekta”, dodaje se u izveštaju.
Autori svoju osnovnu temu iskazuju kroz interpretaciju „belih čaršava“ koji su kao motiv brige i nege korišćeni na „fizičkom i simboličkom nivou“.
Žiri ističe i da naizgled nenametljiva estetika fasade ipak predstavlja novi estetski reper u kompleksu, čime se ukazuje na vešto korišćenje arhitektonskih elemenata u specifičnom kontekstu, sa ciljem stvaranja nove slike, a uz maksimalno poštovanje senzibiliteta namene objekta.
„Autori svoju osnovnu temu iskazuju kroz interpretaciju ‘belih čaršava’ koji su kao motiv brige i nege korišćeni na ‘fizičkom i simboličkom nivou’, a koji su ponuđeni kao lagani zastori/senila, u krajnjem tende, na južnoj fasadi, i mogu funkcionisati kroz dva režima, u tri različita scenarija” – navodi žiri.
Na taj način, zaključuje se u izveštaju, obezbeđen je toplotni komfor tokom letnjih meseci, a omogućena vizuelna komunikacija sa spoljašnjim prostorom u režimu potpune otvorenosti.
Preostali dobitnici
Druga nagrada pripala je radu koji potpisuju Žaklina Nježić, Mirko Popović, Veljko Vulanović i Jovana Škuletić, dok je otkupljen rad iza kojeg stoji tim studija LXXVI iz Podgorice u sastavu Branislav Gregović, Vladimir Popović, Milivoje Otašević i Darko Đurašević. Treća nagrada nije dodeljena.
Konkurs je u junu ove godine raspisalo Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Crne Gore, a u predviđenom roku pristiglo je deset konkursnih radova, koji su dostavljeni članovima žirija na uvid u svrhu pripreme za sednice žiriranja.
Svih 10 konkursnih radova možete videti na ovom linku, dok odluku i izveštaj žirija možete preuzeti na dnu ove stranice.