Projekat Dve vile na obali Drine | Foto: Klaus Photography, Nataša Jovanović
Domaći projekti

Dve vile na obali Drine: Kad arhitektura navigira između dva pejzaža

Studio Inscape realizovao je u Rači dve kuće za odmor koje pejzaž uzimaju kao polaznu tačku – jednu prema brdima, drugu prema reci.

U seoskom naselju Rača kraj Bajine Bašte, na obali Drine, arhitekte Aleksandra Stefanović, Marina Marinkov, Nataša Jovanović i Olivera Bugarski u saradnji sa DP Arhi 1 realizovale su 2024. godine projekat Dve vile na obali Drine.

Projektovane kao utočište od gradske svakodnevice, dve apartmanske vile – svaka bruto površine 202 kvadrata – nude neometan pogled na reku i šumu koja se prostire s druge strane obale.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Vile su osmišljene kao kuće za odmor namenjene iznajmljivanju | Foto: Klaus Photography, Nataša Jovanović

Drvene obloge i tamne listele

Kako za Gradnju objašnjavaju iz autorskog tima, arhitektonski koncept polazi od dvovodne krovne forme koja se poziva na klasičan oblik kuće. Drvene obloge i tamne listele upotrebljene su kako bi se uneo moderan izraz i vizuelno povezao objekat sa prirodnim pejzažem.

„Materijali i geometrija volumena pažljivo su balansirani kako bi kuće bile istovremeno prepoznatljive, savremene i nenametljivo uklopljene u okruženje. Arhitektura kuća navigira između dva pejzaža: sa jedne strane brda, sa druge reka“, navode iz tima i nastavljaju:

„Objekti u tom smislu imaju dva karaktera – smireniji i zatvoreniji prema brdima, dok se prema Drini otvaraju širokim staklenim površinama i stupaju u direktnu komunikaciju sa vodenim ambijentom. Zahvaljujući velikim portalima obilje prirodne svetlosti ulazi u enterijer povezujući ga sa prirodnom okolinom“.

Situacija

Zona za sunčanje, otvorena letnja kuhinja i prostor za boravak na otvorenom čine dvorište mestom relaksacije i boravka u prirodi tokom celog dana.

Sa strane reke kuće se otvaraju panoramskim staklenim površinama koje omogućavaju pogled tokom cele godine i uspostavljaju snažnu vizuelnu vezu sa dvorištem. U dvorištu se nalazi kameni plato pored bazena, oblikovan tako da prati tok Drine.

„Mikroambijenti su pažljivo komponovani: zona za sunčanje, otvorena letnja kuhinja i prostor za boravak na otvorenom čine dvorište mestom relaksacije i boravka u prirodi tokom celog dana. Lagane metalne ograde sa sajlama dodatno osiguravaju da ništa ne narušava pogled ka reci i šumi“, kažu autori i dodaju:

Maksimalna privatnost korisnika bila je jedan od glavnih principa projektovanja. Prozori sa ulične strane reflektuju okolinu i sprečavaju prolaznike da imaju uvid u unutrašnjost, dok je dvorišni deo u potpunosti okrenut prirodi i izolovan od spoljnog sveta. U okolini nema susednih objekata, a između dve vile postavljena je ograda koja osigurava potpunu intimu posetilaca“.

Projekat Dve vile na obali Drine | Foto: Klaus Photography, Nataša Jovanović

Jasno razdvajanje dnevne i noćne zone

Funkcionalna organizacija prostora jasno razdvaja dnevnu od noćne zone. Prizemlje je koncipirano kao prostran otvoreni prostor koji se sastoji od dnevne sobe, trpezarije i kuhinje. Stepenice su deo dnevne sobe, projektovane kao vizuelni akcenat, dok je galerija iznad trpezarije tu da prostoru da osećaj prostranosti i luksuza zahvaljujući dvostrukoj visini.

Iz tima ističu da dva detalja posebno oblikuju prizemlje: kamin sa dimnjakom obloženim lomljenim kamenom, koji postaje snažan estetski element i spolja i iznutra, te umetanje dimnjaka u fenestraciju isturenog dela ka reci koje unosi dinamiku u ritam otvora.

„Drugi je pomenuta galerija, koja pruža osećaj prostranosti i otvorenosti trpezarije koja se sagledava prilikom ulaska u objekat. Ovim je naglašen vertikalni karakter prostora, a omogućena je i komunikacija između dve etaže bez ugrožavanja privatnosti spavaćih soba“, kažu iz autorskog tima.

Neto površina svakog objekta iznosi neto 149,54 m² | Foto: Klaus Photography, Nataša Jovanović

Izazovi su rešeni kroz pažljivo projektovanje nagiba, izbor kvalitetnih obloga i promišljen dizajn koji naglašava sinergiju između objekata i pejzaža.

U potkrovlju se nalaze dve spavaće sobe sa zasebnim kupatilima, svaka sa pogledom na Drinu. „Najimpresivniji panoramski prizor otvara se sa balkona velike spavaće sobe, gde žubor reke i šuštanje lišća stvaraju osećaj mira i potpunog udaljavanja od svakodnevice“, naglašavaju iz tima.

Kada su pak u pitanju izazovi na ovom projektu, koji je obuhvatio kako arhitektonsko oblikovanje tako i parterno uređenje, od naših sagovornika saznajemo da su to bili su topografski uslovi terena i potreba da se pronađe sklad između tradicionalne dvovodne forme i modernih materijala.

„Rešeni su kroz pažljivo projektovanje nagiba, izbor kvalitetnih obloga i promišljen dizajn koji naglašava sinergiju između objekata i pejzaža. Rezultat su dve savremene, elegantne vile koje se diskretno stapaju sa okolnim šumama i rekom, ističući ono što je najvažnije – pogled, prirodu i mir“, navode na kraju iz autorskog tima.

Grafički prilozi

Foto-galerija

Foto: Klaus Photography, Nataša Jovanović
Foto: Klaus Photography, Nataša Jovanović
Foto: Klaus Photography, Nataša Jovanović
Foto: Klaus Photography, Nataša Jovanović
Foto: Klaus Photography, Nataša Jovanović
Foto: Klaus Photography, Nataša Jovanović
Foto: Klaus Photography, Nataša Jovanović
Foto: Klaus Photography, Nataša Jovanović

Faktografija
naziv projekta:

Dve vile na obali Drine

lokacija:

Rača, Bajina Bašta

tip objekta:

apartmani

autori (arhitektura):

Aleksandra Stefanović, Marina Marinkov, Nataša Jovanović, Olivera Bugarski, Dejan Pauković

autori (parterno uređenje):

Aleksandra Stefanović, Marina Marinkov, Nataša Jovanović, Olivera Bugarski, Bogdan Kurjakov

klijent:

Riverfront Villas

godina izgradnje:

2024.

površina pojedinačnog objekta:

bruto 201,96m², neto 149,54m²

autori fotografija:

Klaus Photography, Nataša Jovanović

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Dizajn enterijera

Srodni tekstovi

5 komentara

  1. Ksenija

    Biće veselo ako ih Drina povuče.

  2. Maja

    Da li su sa timom koji kontrolise opasnost od izlivanja reke imale kontakt prije projektovanja?Vrlo je bitno pre bilo kojeg projekta u blizini nepredvidivih voda koristiti saznanja o opasnosti od poplava,ukoloko postoje takvi podaci,da li su se raspitali vlasnici ko ce im osigurati kuce,i ko ce im dati dozvolu za turizam ako nemaju osiguranje.Mnogo stvari pre nego se gradi.Projekat je mnogo lep ali pozicija je glupa.

  3. Dino

    Lepo,ali ko je dao dozvolu da se to pravi na samoj obali a da nije montažna konstrukcija.To je međudržavna granica i na Dunavu se sklanjaju objekti a ovde daju dozvole.Nemože se ući u pregovore za EU ako granice nisu regulisane.

  4. miki

    jednostavno loša arhitektura

  5. Mila

    Nije zadržan ni jedan graditeljski element ovog prelepog kraja. Arhitektura kao da je u nekom prigradskom naselju.

    Propuštena prilika – šteta!

Ostavite odgovor

Obavezna polja *