Pumpa kao oaza: Na ovoj stanici pune se i električna vozila i njihovi korisnici
Punjači u ovom modularnom parku postavljeni su oko bašti divljeg cveća, a prirodnu notu stanici daje i lučno oblikovani krov od unakrsno lameliranog drveta.
Arhitektonski studio EFFEKT iz Kopenhagena kreirao je u gradu Senderborgu u Danskoj stanicu za punjenje električnih vozila, koja je dizajnirana kao park sa baštama i prostorima za sedenje.
Pod nazivom Better Energy Charge, park predstavlja pilot-projekat kompanije za obnovljive izvore energije Better Energy i nalazi se pored solarne farme u kompanijskom kampusu za istraživanje i razvoj.
Prema rečima arhitekata iz EFFEKT-a, cilj ovog projekta bio je demonstrirati kako se „konvencionalna benzinska stanica može transformisati u park“, gde posetioci mogu i da se opuste i uživaju.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Punjači okruženi divljim cvećem
Sa željom da stvore prijatan prostor za korisnike, kako bi mogli da se odmore dok se njihova vozila pune, punjači u ovom parku su postavljeni oko bašti divljeg cveća koje sadrže i drvene klupe, kao i lučno oblikovani krov od unakrsno lameliranog drveta.
„Glavna ideja je bila da vozačima pružimo priliku da se mentalno pune dok čekaju da se njihova vozila napune“, izjavio je kreativni direktor EFFEKT-a Sinus Linge i dodao:
„Stoga, cela stanica je dizajnirana sa krovnom strukturom koja podseća na klasičan paviljon u vrtu, nudeći potpuno drugačije iskustvo od onog što povezujemo sa tradicionalnim betonskim stanicama.“
Posetioci se stepenicama mogu popeti i do male platforme na zelenom krovu, odakle mogu uživati u pogledu na kampus.
Podržan velikim drvenim lukovima, unakrsno lamelirani drveni krov zaklanja južni kraj parka za punjenje i sadrži staklenu izložbenu površinu gde se korisnicima prikazuju informacije o obnovljivoj energiji.
Posetioci se stepenicama mogu popeti i do male platforme na zelenom krovu, odakle mogu uživati u pogledu na okolni kampus Better Energyja.
Moguća i ponovna upotreba u budućnosti
Drvena struktura je konstruisana uz pomoć modularnog rešetkastog sistema, što omogućava da se lako proširi, smanji ili demontira, a može se i ponovno upotrebiti u budućnosti.
„Koncept dizajna je namenjen za skaliranje na mnogobrojnim različitim lokacijama“, istakao je arhitekta Linge
Dinamički cenovni sistem korisnike motiviše da pune svoja vozila kada je najviše obnovljive energije dostupno u mreži.
Kako je saopšteno iz kompanije Better Energy, trenutno su u toku radovi na drugoj stanici, čije otvaranje se očekuje za kraj 2024. godine,
Na kraju, dodajmo i podatak da je Better Energy Charge jedna od prvih stanica koja primenjuje dinamički cenovni sistem, koji korisnike motiviše da pune svoja vozila kada je najviše obnovljive energije dostupno u mreži.
Foto-galerija
Faktografija
Better Energy Charge
Sønderborg, Danska
Odlično mi je ovo divlje cveće i bilje. Otporno je pa se ne mora previše održavati a nenametljivo je uz beton/kamen.