Ilustracija: Eduardo Souza
Nameštaj i oprema

Kako projektovati bezbedno kupatilo za starije osobe

Kako bi se izbegle, nažalost česte, nezgode u kupatilima potrebno je primeniti različite mere prilikom osmišljavanja ove prostorije.

Iako naravno niko nije imun na klizanje po vlažnim pločicama, ovakvi kupatila posebno mogu biti opasna za starije osobe. Kako bi im se obezbedili komforniji uslovi za život, okruženje se mora prilagoditi fizičkim mogućnostima korisnika.

Iako su ljudi u starijoj dobi uglavnom pokretni, veoma je važno razmotriti pristup kupatilu invalidskim kolicima. Osim ovoga, postoji još nekoliko elemenata koje bi arhitekte trebalo da imaju na umu.

Jednostavan pristup kupatilu

Prva briga bi trebalo da bude kako osigurati bezbedan pristup kupatilu. Od suštinskog značaja je obezbediti čist i jednostavan prolaz bez suvišnih predmeta, poput prostirki i obuće na podu, kako bi se izbeglo eventualno spoticanje ili proklizavanje. Takođe, ovakvi predmeti bi mogli da ometanju kretanje invalidskih kolica.

Foto: Eugene Pons

Noćna rasveta

Bitno je imati na umu da je rasveta bitan faktor, jer starije osobe često posećuju kupatilo i tokom noći. Dobro pozicionirani prekidači su od vitalnog značaja! Noćna rasveta u vidu LED trake oko ogledala je odlično rešenje.

Vrata koja se lagano otvaraju

Kupatilska vrata bi trebalo da se lagano otvaraju i da je prolaz širok minimalno 80 centimetara. Kvake u obliku poluga su poželjnije od kružnih. Vrata bez kvaka i mogućnosti kliznog otvaranja su takođe dobrodošle, kako bi se olakšao pristup u hitnim slučajevima.

Podovi i protivkliznost

Zbog konstantne upotrebe sapuna i vode, uobičajeno je da podovi u kupatilu budu klizavi. Zato je neophodno da podovi u kupatilima koje koriste starije osobe budu od neklizajućih materijala. Kada birate keramiku, vodite računa da ona ima oznaku protivkliznosti R9 ili bolje.

Preporučuje se i primena kontrasta u koloritu ili dezenu između pločica i sanitarija, kako bi se izbegla konfuzija kod osoba koje imaju problem sa vidom.

Neadekvatne prostirke često mogu biti glavni uzročnik padova, te bi one trebalo da budu gumirane u delu koji je u kontaktu sa podom, kako ne bi došlo do klizanja.

Foto: Alfredo Prados Covarrubias

Viša WC šolja

Zbog smanjenja mišićnog tonusa kod starijih osoba, WC šolje postavljene na većoj visini mogu im olakšati spuštanje i podizanje, tako da se preporučuje minimalna visina od 46 centimetara. Naravno, WC šolja mora biti sigurno pričvršćena za pod ili zid.

Ilustracija: Eduardo Souza

Pomoćne drške koje su dobro montirane

Ovi pomoćni elementi mogu biti od izuzetnog značaja za starije osobe, prilikom korišćenja toaletske šolje, kao i prilikom ulaza i izlaza iz tuš kabine. Čvrsto postavljeni držači obično se izvode od aluminijuma ili nerđajućeg čelika, na visini od 110 do 130 centimetara od poda.

Ukoliko je u pitanju kupatilo većih dimenzija preporučuje se postavljanje pomoćnih drški na slobodnim zidovima koji se nalaze između strateških tački u kupatilu.

Bez komplikovanih slavina

Kao i kod vrata, ovi elementi bi trebalo da budu što jednostavniji za upotrebu. Ako je to finansijski moguće, poželjno je ugraditi slavine sa senzorima.

Ilustracija: Eduardo Souza

Kada ne, tuš kabina da!

Preporučljivo je da se izbegavaju kade zbog poteškoća ulaza i izlaza, a tuš kabine bi trebalo da imaju što manju visinu kadice. Tuš kabina bi trebalo da bude minimum 80 centimetara široka i preporučeno je da se obezbedi prostor za još jednu osobu, ukoliko korisnik kupatila dođe u situaciju da mu je potreban negovatelj.

Još jedan dodatni element u ovoj zoni kupatila, koji može biti izuzetno koristan, jeste konzolno postavljen sedalni deo, na visini od 46 centimetara.

Ilustracija: Eduardo Souza

Alarmni sistem

Čak i kada se preduzmu sve mere opreza, bitno je predvideti i najgori mogući scenario, odnosno određenu nezgodu. Zvona na vratima, alarmi i tasteri za hitne slučajeve mogu jasno signalizirati da se starija osoba nalazi u problemu. Bitno je tastere postaviti na pristupačne lokacije u blizini poda, tako da se mogu koristiti i kada ne postoji mogućnost da osoba ustane.

Ovi sistemi mogu biti povezani i sa smart home sistemima što će pomoći da poziv za pomoć što pre stigne do prave osobe.

Foto: Francisco Urrutia

Naravno, svaka zemlja ima svoje određene standarde za projektovanje kupatila za starije osobe i osobe sa invaliditetom, ali ovim tekstom može se stvoriti generalna slika koja ukazuje na specifične potrebe pri oblikovanju kupatila za starije osobe.

Tekst: Eduardo Souza, via Archdaily

Kad ste već ovde…

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *