Projekat je dobio naziv Merya; Foto: Matthieu Croizier
Svetski projekti

Mogli su ga srušiti i postaviti kontejner, ali ovaj javni toalet u Švajcarskoj je obnovljen i postao je ukras grada

Ovaj projekat je važan jer pokazuje koliko arhitektura može da podigne kvalitet prostora i da celom lokalitetu da na vrednosti.

Grijer u Švajcarskoj čuven je po kravljem siru idealnom za fondi. Zbog toga je ovaj gradić u kantonu Fribur pravi magnet za turiste A gde ima turista, potrebni su i javni toaleti.

Jedan od njih izgrađen je na odmaralištu osamdesetih godina prošlog veka i odlužio je svojoj svrsi. Međutim, on nije srušen i umesto njega postavljen kontejner, već je uz dirigentsku palicu biroa BARAKI prošao temeljnu rekonstrukciju i postao ukras grada.

Jedan od najupečatljivijih elemenata obnove jeste fasada prekrivena ogledalima, koja prikriva spojeve toaletnih kabina, dok reflektuje okolni pejzaž, stvarajući utisak beskonačnog prostora. Reflektivni materijal stapa objekat sa okruženjem, minimalizujući vizuelni uticaj novih materijala. 

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Novi dizajn kreativno je integrisan sa postojećom strukturom; Foto: Matthieu Croizier

Spoljašnja obloga od lokalnog kamena

Dizajniran u duhu postmodernizma, originalni objekat reinterpretira vernakularne materijale i arhitektonske elemente, te je uočljiv temelj od armiranog betona i spoljašnja obloga od lokalnog kamena.

Lamelirani drveni krovni okvir podržava dvovodni krov, a ujedno kreira i trouglasti volumen koji je produžen nad ulaznim delom, gde čini nadstrešnicu, objasnile su arhitekte.

Studio BARAKI iz Lozane zamenio je unutrašnju komunikaciju direktnim pristupom iz natkrivene ulazne površine do pojedinačnih WC kabina, kako bi olakšalo održavanje i osigurala bezbednost i udobnost korisnika. 

Ogledalce, ogledalce; Foto: Matthieu Croizier

U unutrašnjosti, kabine imaju čist, moderan izgled sa zidovima od nerđajućeg čelika i automatizovanim funkcijama.

Iako je klijent prvenstveno tražio praktična unapređenja, dozvolio je arhitektonsku slobodu, omogućavajući dizajnerskom timu da kreativno integriše dizajn sa postojećom strukturom. 

U unutrašnjosti, kabine imaju čist, moderan izgled sa zidovima od nerđajućeg čelika i automatizovanim funkcijama, što je u kontrastu sa apstraktnim spoljašnjim izgledom. 

Foto: Matthieu Croizier
Foto: Matthieu Croizier
Foto: Matthieu Croizier
Foto: Matthieu Croizier

Metalni i nerđajući čelični nameštaj je integrisan u prefabrikovane betonske blokove, dodajući funkcionalnost i udobnost. 

U spoljašnjoj zoni, ispred objekta, nalazi se urbana oprema, dizajnirana u saradnji sa Elijem Fazelom i Valentinom Ziberom iz multidisciplinarne dizajnerske kancelarije Work Matter iz Pariza.

Ovaj mobilijar obogaćuje prostor natkrivene površine, podstičući posetioce da se ovde zadrže. Metalni i nerđajući čelični nameštaj je integrisan u prefabrikovane betonske blokove, dodajući funkcionalnost i udobnost. 

Ulaganje u arhitekturu se isplati.

Ovaj projekat je važan jer pokazuje koliko arhitektura može da podigne kvalitet prostora i da celom lokalitetu da na vrednosti. Jedan sasvim običan javni toalet je tako dobio mnogo značajniju funkciju neko što je njegova osnovna. Ulaganje u arhitekturu se isplati.

Foto-galerija

Foto: Matthieu Croizier
Foto: Matthieu Croizier
Foto: Matthieu Croizier
Foto: Matthieu Croizier
Foto: Matthieu Croizier
Foto: Matthieu Croizier
Foto: Matthieu Croizier
Foto: Matthieu Croizier
Foto: Matthieu Croizier
Foto: Matthieu Croizier

Faktografija
naziv projekta:

Merya – transformacija sanitarne zgrade

mesto:

Fribur, Švajcarska

autor:

BARAKI

godina realizacije:

2021.

površina:

240 m²

fotografija:

Matthieu Croizier

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

1 komentar

  1. Aleksandar Nikolić

    Ovakvih primera očuvanja i rekonstrukcije postojećih objekata ima u svim evropskim državama. To je mali znak poštovanja prema prošlosti i nekadašnjim graditeljima. Kod nas je suprotno – ruši sve i gradi novo. Još da je to novo reprezentativna moderna arhitektura možda bi se i moglo oćutati ali zamena za staro su uglavnom ružne i demode stambene zgrade. Na žalost, to sve velikoj većini građana ne smeta! Zato se to masovno i radi.

Ostavite odgovor

Obavezna polja *