Prvonagrađeno rešenje | Izvor: Grad Novi Sad
Konkursi

Sva konkursna rešenja za spomenik stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu

Pobednički rad donosi minimalističko rešenje sa centralnim motivom „masivne kamene ploče“. Pogledajte kakva su bila ostala rešenja.

Grad Novi Sad predstavio je idejno rešenje za spomenik stradalima u padu nadstrešnice Železničke stanice, 1. novembra 2024. godine. Radi se o delu akademskog umetnika Gorana Čpajka i inženjera arhitekture Zorana Tucića, kojima je pripala prva nagrada u iznosu od dva miliona dinara.

U obrazloženju žirija za dodelu prve nagrade navodi se da je u pitanju minimalističko rešenje sa centralnim motivom rada „masivna kamena ploča“, koja svojom monumentalnošću dominira prostorom.

„Jednostavnom formom i jasnim simboličkim jezikom komunicira se tragedija, gubitak i sećanja, a ostavlja se prostor posmatraču da sam izgradi odnos prema ovom događaju“, kaže se u obrazloženju i dodaje:

„Ova ideja traži arhaičnu tišinu, predstavljajući estetiku ‘pritiska’ – svedenog spomeničkog izraza, gde tišina i težina materijala govore više od bilo kakve figuracije. Ako se traži sirova istina i težina događaja, ‘masivna kamena ploča’ teži da spomenik, pre svega, bude opomena“.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Spomenik će se nalaziti na platou između železničke i autobuske stanice | Foto: Konkursna dokumentacija

Pobedio je rad akademskog umetnika Gorana Čpajka i inženjera arhitekture Zorana Tucića, kojima je pripala prva nagrada u iznosu od dva miliona dinara.

Za pobedničko rešenje navodi se i da predstavlja jasno i eksplicitno formulisanu skulpturalnu celinu koja se može oceniti kao autorsko originalno umetničko delo sa nedvosmislenim vizuelnim značenjima koji direktno komuniciraju sa predmetnim zadatkom ili temom.

„Stilski bi se mogao označiti kao asocijativna apstrakcija uz vešto korišćenje svedenih formi monolitno, horizontalno postavljene kamene strukture ispod koje ‘lebdi’ postolje sa jasnom asocijacijom na brutalnost težine“, navodi se u obrazloženju i zaključuje:

„Celokupan doživljaj ovako postavljenih elemenata odiše dostojanstvom bez suvišnih, zbunjujućih elemenata koji odvraćaju pažnju od suštine, čime se obezbeđuje trajnost i postojanost sećanja i mogućnost tihe i duboke refleksije“.

Prva nagrada; Foto: Grad Novi Sad

Druga i treća nagrada

Druga nagrada, vredna 750.000 dinara, dodeljena je autorki Evi Vaništa Lazarević, a treća od 500.000 dinara Borisu Ljubičiću.

Na ponovljeni konkurs je pristiglo osam radova, pošto je prvi, na koji su pristigla dva rada, poništen zbog neispunjavanja propozicija.

Druga nagrada; Izvor: Grad Novi Sad

Članovi konkursnog žirija bili su Maja Čeremidžić Šainović, profesorka srpskog jezika (predsednica žirija), Radovan Jokić, akademski umetnik (zamenik predsednice), Saša Janjić, istoričar umetnosti, Sunčica Marković, umetnica, i Vera Golubović, dia.

Strukovna udruženja tražila obustavu konkursa

Podsetimo, raspisivanje konkursa za ovaj spomenik izazvalo je i reakcije dela stručne javnosti, koja je ocenila da je proces pokrenut u neprikladnom trenutku, dok su posledice tragedije još uvek sveže i bez utvrđene pune odgovornosti za pad nadstrešnice.

Reakcija javnosti

Izbor pobedničkog rešenja izazvao je snažne negativne reakcije – kako u stručnoj javnosti, tako i šire, uz primedbe da predloženi koncept ne odgovara dostojanstvu i težini tragedije koju treba da obeleži.

Galerija konkursnih radova

Izvor: Grad Novi Sad
Izvor: Grad Novi Sad
Izvor: Grad Novi Sad
Izvor: Grad Novi Sad
Izvor: Grad Novi Sad
Izvor: Grad Novi Sad
Izvor: Grad Novi Sad
Izvor: Grad Novi Sad

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Dizajn enterijera

Srodni tekstovi

4 komentara

  1. Marko

    Kvalite pristiglih radova (osim drugonagrađenog rešenja) je katastrofalan…
    Ostao sam bez teksta (u negativnom smislu) kada sam video pobedničko rešenje.
    Sramota.

  2. Aleksandar

    Prva nagrada izgleda kao spomenik obrušenoj nadstrešnici a ne žrtvama. Ispod će se skupljati smeće, lišće. Nije dobro rešenje.

  3. Zdenka

    Još jednom pritisli žrtve, samo sada kamenom pločom. Skoro da nema treću dimenziju, da se ne bi videlo iz daljine i da nebi podsećalo prolaznike na tragediju i žrtve. Umesto naglašenog, neko skriveno podsećanje na žrtve. Sramota

  4. Dixy

    Sramota za izabrano resenje, pogodno da ga psi zapisavaju.

Ostavite odgovor

Obavezna polja *