Rešenje sa denivelisanim trgom
Domaći projekti, Izdvojeno

Kako je švedski arhitekta zamislio budući izgled Trga slobode u Novom Sadu

Pored sadnje većeg broja stabala i zelenila, arhitekta Kanozis Johan Casselbrant predvideo je denivelaciju u središtu trga koja bi se tokom zime koristila kao klizalište.

Švedski arhitekta Kanozis pozvan je prošle godine od strane Fondacije 2021 da učestvuje u urbanom razvoju centra Novog Sada, koji je će biti evropska prestonica kulture 2021. godine. Idejno rešenje je završeno, a vizuelizacije je uradila partnerska kompanija Case3D iz Novog Sada o čijim visokim dometima u kompjuterskoj vizuelizaciji smo već pisali.

Kanozis Johan Kaselbrant, arhitekta i glavni vlasnik studija Kanozi, piše na svom sajtu o projektnom zadatku: “Zadatak nam je bio da osmislimo centralni gradski trg i simbol Novog Sada – Trg slobode. Velik deo gradskog života vrti se oko ovog mesta – ovde je i gradska kuća i katedrala. Tu se građani okupljaju za novogodišnje i božićne praznike kao i za druge javne događaje. Trg ima duboko simboličko značenje i odražava istoriju Novog Sada, dok u isto vreme formira sliku grada. Stoga, njegova promena će stvoriti novu sliku grada.“

Na obližnjim ulicama Trga slobode, koje su uglavnom pešačke, događa se veći deo društvenog života grada.  Ove okolne ulice su takođe bile uključene u zadatak.

Predlog Kanozisa je granitno pokriveni trg s udubljenjem prema njegovom centru – odnosno, prema spomeniku Svetozaru Miletiću.

Predlog Kanozisa fokusira se na stvaranje okruženja dostojnog jednog modernog grada. „Želimo da ojačamo potencijal trga kao javnog okupljališta i podržimo sve načine kako se on već koristi.“ Njegov predlog je granitno pokriveni trg s udubljenjem prema njegovom centru – odnosno, prema spomenika Svetozara Miletića. „Ova redukcija služi kao arena koja tokom letnjih meseci poziva građane da se nađu svoje mesto i postanu deo zajedničkog spektakla. Tokom zime, ova arena pretvara se u klizalište.“

Okolne ulice zamišljene su kao zeleni parkovi s listopadnim stablima, uglavnom novozasađena, koja pružaju hladovinu tokom leta i propuštaju sunce tokom zime, a pritom stvaraju mesta za druženje dece i odraslih tokom cele godine.

Hoće li se realizovati?

Doduše, nije jasno da li će se ovaj projekat realizovati pošto je poznato da su pre godina danu objavljena  pobednička rešenja konkursa za jezgro grada na kojima su prvo mesto odneli Igor i Jelena Čubra iz Beograda. Naravno, investitor nije u obavezi da realizuje pobedničko rešenje, pa će biti interesantno videti da li će predlog švedskog arhitekte Kanozisa ući u razmatranje.

Kad ste već ovde…

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

3 komentara

  1. Dejan

    Dakle platili smo konkurs, a platili smo i ovo „svedsko“ resenje.
    Bas smo mi jedan bogat grad i jedna bogata drzava….
    I jos usput verovatno necemo izvesti ni jedno od ponudjenih resenja.
    Genijalno!

  2. Filip

    Ovo mi je mnogo lepše nego ono prošlo rešenje. Ono prošlo je previše moderno i „prenakićeno“ za staro jezgro grada. Ovo je taman, jedna vrsta pločnjaka, zelenilo i to udubljenje kao neka zanimacija.

  3. Dule

    I dalje se ne slažem sa ovim rešenjem centra i specifikacijom koju je dao Grad. Ne razumem potrebu da se pravi šuma u starom jezgru grada gde imamo najviše starih zgrada i koje bi trebalo da se ističu, a ne da se sakrivaju.

Ostavite odgovor

Obavezna polja *