Sou Fujimotova zgrad Arbre Blanc u Monpeljeu; Foto: Iwan Baan
Aktuelno

Obaveza za investitora: Sve buduće stambene zgrade u Monpeljeu moraće da imaju umetnička dela

Vrednost umetnina na fasadi ili u unutrašnjosti ne može biti niža od 1% cene plaćene za zemljište sa minimalnom vrednošću od 10.000 evra.

U urbanom području Monpeljea odnedavno je na snazi obavezno pravilo da svi stambeni projekti u tom gradu moraju uključiti i jedno umetničko delo u zajedničkim prostorima.

Tako će, primenom ove odredbe, Monpelje biti prvi grad u Francuskoj, a verovatno i u svetu, koji zakonom nalaže integraciju umetnosti u proces arhitektonskog projektovanja.

Cilj vlasti je da taj mediteranski grad pretvore u pravi muzej na otvorenom, tako što će modernu umetnost učiniti delom svakodnevnog života i prebivališta stanovnika, a ne samo čuvati je po muzejima.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Zgrada Pierres Vives u Monpeljeu po projektu Zahe Hadid; Foto: Unsplash

Komitet daje dozvolu

Uredba precizira da svaki građevinski investitor sada u svoj projekat mora da integriše rad koji je potvrdio Copaqo, komitet odgovoran za umetničko upravljanje ovom inicijativom, koji čine stručnjaci za savremenu umetnost, arhitekte, urbanisti i predstavnici sektora nekretnina.

Komitet je pokrenut sa ciljem da se izbegne preferencijalni tretman umetnika i biranje uvek istih imena. Ipak, zvaničnici još uvek ne pominju na koji način će se birati umetnici i umetnička dela koja će krasiti stambene zgrade na području Monpeljea.

Ono što je jasno jeste da će budžet koji se izdvaja za integrisanje umetnosti u objekat morati da bude u vrednosti od najmanje 1% od cene plaćene za zemljište na kome se zgrada gradi – sa minimalnom vrednošću od 10.000 evra.

Investicija od više stotina miliona evra

Što se tiče formata umetničkih dela predviđenih za ovu namenu, postoji dosta prostora za slobodu, s obzirom da to može biti skulptura, freska, ulična umetnost ili instalacija.

Novo pravilo predviđa da do 2026. godine na području Monpeljea treba da bude otkriveno oko stotinu radova, od kojih će neki biti vidljivi sa javnih prostora, a drugi postavljeni u zajedničkim prostorijama zgrada, što odgovara investiciji od nekoliko stotina miliona evra.

„Trenutno, dvadesetak odobrenih projekata se kreću od 15.000 do više od 100.000 evra, sa fer raspodelom između radova mladih umetnika i već afirmisanih talenata, kao i između onih koji prisutnih na lokalnom i onih koji su aktivni na nacionalnom i međunarodnom nivou“, precizirao je za News In France prvi čovek Copaqoa Numa Hambursin.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

2 komentara

  1. Arhi

    Nemojte da nas terate u očaj sa ovakvim tekstovima i opomenom gde živimo, nema smisla 😉

Ostavite odgovor

Obavezna polja *