Šangajska opera u izgradnji; Foto: StudioSZ
Građevinarstvo

Nove fotografije sa gradilišta najvećeg spiralnog stepeništa na otvorenom

Snøhetta je objavila kako napreduju radovi na dugo očekivanoj operi u Šangaju koju karakteriše spektakularno stepenište koje spaja krov objekta i okolni teren.

Norveška arhitektonska praksa Snøhetta angažovana je na projektu nove opere u Šangaju, nakon što je sa svojim dizajnom pobedila na međunarodnom konkursu.

Oni su osmislili objekat koji podseća na lepezu, a pritom aludira na dinamiku plesa i ljudskog tela. Rezultat je prepoznatljiv objekat sa spiralnim stepeništem koje spaja krov objekta i okolni teren i daje karakter budućoj kući opere.

Posetioci će moći da popnu na vrh opere… ako za to budu imali snage jer se radi o najvećem stepeništu na otvorenom.

Srodni članci na portalu Gradnja:

Vizualizacija buduće Opere; Foto: Brick Visuals, Snøhetta

Posetioci će moći da popnu na vrh opere… ako za to budu imali snage jer se radi o najvećem stepeništu na otvorenom.

Projekat bi trebalo da bude završen 2025. godine, a jedan od primarnih ciljeva je privlačenje široke publike ka tradicionalnim, klasičnim i eksperimentalnim performansima.

Sa lokacijom u četvrti Expo Houtan, Grand Opera House će predstavljati deo novog urbanističkog plana za Šangaj. Projekat ima za cilj da bude javno mesto koje privlači ljude širom sveta, a očekuje se da postane jedna od glavnih kulturnih znamenitosti Šangaja.

Projekat je osmišljen tako da ujedini umetnike i publiku sa novom inkluzivnom vizijom. Prepoznatljiv dizajn lepeze koja se otvara simbolizuje vitalnost plesa, kao i osećaj zajedništva.

Ova jedinstvena forma, svojom spiralnom strukturom povezuje tlo i krov, a element spirale se nastavlja kroz ceo projekat.

Foto: StudioSZ

Kompozitna konstrukcija

Objekat je sav u staklu što će omogućiti prodor protok prirodne svetlosti u glavnu salu, stvarajući istovremeno u unutrašnjosti i različite ambijente u sladu sa promenom godišnjih doba.

Konstruktivno, objekat je podeljen na unutrašnju armirano-betonsku konstrukciju i spoljnu krovnu konstrukciju koja je projektovana kao čelično-betonska kompozitna konstrukcija.

“Spiralno konzolno stepenište čini najsloženiji deo konstrukcije.” – kažu iz kompanije Schlaich Bergermann.

Foto: StudioSZ

Trg na krovu

Centralni deo Opere čini sala sa 2.000 mesta sa odličnom akustikom i najsavremenijom tehnologijom.

Druga bina, sa 1.200 mesta nudi nešto prisniju atmosferu, dok treća bina sa 1.000 mesta omogućava fleksibilan raspored sedišta i namenjena je eksperimentalnim performansima.

Krov Opere takođe će biti i u funkciji veličanstvenog mesta za organizovanje raznovrsnih događaja, a biće otvoren kako za pojedinačne posete kao i za velike grupe.

Ova zona će biti u formi trga tokom cele godine, koji je otvoren 24 časa dnevno.

Foto: StudioSZ

134.000 kvadrata

Eksterijer će biti izveden u beloj boji, a unutrašnjošću od 134.000 kvadrata će dominirati podovi od hrastovog drveta koji su u skladu sa akustičnim potrebama jedne Opere.

Kako je to inače praksa, Snøhetta je na ovom projektu angažovala lokalnog partnera. U pitanju je ECADI (East China Architectural Design and Research Institute), najveći biro u Kini.

Foto: StudioSZ

Trebalo je ovo ošalovati…

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

1 komentar

  1. Saša

    Ovo je zavojnica.

Ostavite odgovor

Obavezna polja *