Na Zlatiboru nikla vikendica bez oluka
Ova kuća na našoj planinskoj lepotici spoj je kombinovanog inženjerstva i vrhunskih materijala od kojih je podignuta.
Da li sagraditi zidanu ili montažnu kuću – večita je dilema. Međutim, Nikola Martinović iz novosadskog N-Martin Studija smatra drugačije. On nam skreće pažnju da postoji „treći način“ – oličen u ideji kombinovanog inženjerstva. Naime, ovaj poznati arhitekta smatra da trebamo iskoristiti najbolje od oba sveta.
U svom novom projektu, porodičnoj vikendici na Zlatiboru, Nikola Martinović primenio je kombinovani konstruktivni sistem, ali i princip ventilisane fasade. Na taj način, ne samo da je brzo sagrađena, već je vikendica čvrsta i trajna.
Za montažu čelične konstrukcije na betonskom postamentu bilo je potrebno dva dana i četiri majstora.
Organizacija građenja na udaljenom gradilištu ima brojne poteškoće. Fizička nedostupnost zahteva složeno planiranje, logistiku i koordinaciju materijala, radova i majstora. Kako projektantski nadzor nije moguće sprovoditi svakodnevno, potrebno je graditi brzo, efikasno i u svega par nedelja.
Baš iz tog razloga kuća je sagrađena na betonskom postamentu izlivenom na licu mesta i koji prati nepravilnu geometriju osnove. Kako je teren u blagom padu, postament se u zadnjem delu stepenasto spušta prema dvorištu, dok u prednjem formira pristup terasi.
Osnovnu konstrukciju čini šest ramova od kutijastih čeličnih profila. Elementi konstrukcije su proizvedeni u radionici, a potom (pomoću krana) montirani na licu mesta. Za montažu konstrukcije bilo je potrebno dva dana i četiri majstora. Krutost i stabilnost kući daju masivni zidani zidovi koji se pružaju u oba pravca. Pregradni zidovi su, takođe, zidani.
Kuća bez oluka
Specifičan izgled i karakter objekta dala je primena tamnog rebrastog lima finskog proizvođača Ruukki koji za svoje limove daje garanciju od čak 50 godina. Naime, lim je primenjen na zidovima i krovu objekta – što nije uobičajna praksa na našim prostorima. Ali, ipak se ispostavilo kao najdugovečnije rešenje.
Na kontaktu dve površine (krova i zida), postavljen je fazonski element samog proizvođača, a na takav način da ova kuća nema oluka. Fazonski elementi postavljeni su i na slemenu, ali su iskorišćeni i za vetar-lajsne. Pored autentičnog izgleda, klijent je dobio fasadu o kojoj ne treba da brine i razmišlja pola veka.
Ventilisana fasada, krov koji diše
Specifičnost ovog objekta ogleda se u inženjerskom rešenju fasadnih zidova. Njihova debljina iznosi 37 cm, a sastoje se od stiropora (s unutrašnje strane), giter bloka, kamene vune, paropropusne folije, vetrenog sloja i fasadne obloge na potkonstrukciji. Ovaj sendvič-zid omogućava kući da se brzo zagreje. Fasadna obloga zabadnih zidova je od drvenih dasaka – u vertikalnom naizmeničnom rasporedu.
Na fasadi i krovu primenjena su sistemska rešenja kompanije Knauf Insulation. Fasadna stolarija je aluminijumska, kompanija Alumil. Kako bi kuća mogla da „diše“, enterijerska obloga plafona je od gips-kartonskih ploča čiji je proizvođač Rigips.
Fasadna obloga zabadnih zidova je od drvenih dasaka – u vertikalnom naizmeničnom rasporedu.
„Objekat je podeljen u dve celine koje se jasno mogu uočiti. Jedna celina jeste mirni deo (spavaće sobe) dok je druga bučni deo (kuhinja, trpezarija, dnevna soba), gde je velikim portalom ova kombinovana prostorija otvorena ka dvorištu“ – naglašava Nikola Martinović za naš portal.
Vikendica je projektovana tako da može istovremeno prihvati boravak 2 porodice sa 4 člana. Iz tog razloga, objekat ima 3 spavaće sobe, a spavanje je predviđeno i u okviru dnevnog boravka (u trenutku potpune posećenosti).
Kružna komunikacija
Dnevni boravak organizovan je po sistemu otvorenog plana. Centralni motiv dnevnog boravka je slobodnostojeće kuhinjsko ostrvo, oko koga je omogućena kružna komunikacija. Kombinacija otvorenog plana i kružne veze ovoj maloj vikendici daju savremenu crtu.
S druge strane, noćna zona organizovana je u sistemu zatvorenih prostorija, grupisanih oko zajedničkog hodnika. Pored ovih sadržaja, u ovom volumenu, smeštane su još kuptailo, ostava i vešeraj. Zanimljivo je da je svaka prostorija organizovana da može primiti po 2 člana, što znači da u 3 prostorije može da se smesti 6 ljudi (što je prihvatljiv standard za jednu vikendicu).
Usamljeni prototip?
Porodična vikendica na Zlatiboru izdvaja se, pre svega, svojim nesvakidašnjim izgledom. Međutim, ono što je zaista posebno u vezi ove kuće od 90 kvadrata jeste način na koji je ona inženjerski osmišljena i realizovana.
Naime, arhitekte iz N-Martin Studija odlučili su se da osmisle originalno rešenje koje će klijentima ponuditi autentičnost, kvalitet i dugotrajnost. Može se reći da su novosadske arhitekte pronašle optimalno rešenje za izgradnju porodičnih kuća i vikendica visokog kvaliteta po optimalnoj ceni. No, da li će ova kuća biti samo usamljeni prototip? Verujemo da neće.
Faktografija:
- naziv objekta: Kuća TS
- mesto: Zlatibor
- autor projekta: Nikola Martinović
- godina projektovanja: 2015.
- godina izgradnje: 2019-2020.
- površina: 90 m2
- spratnost: prizemlje
- primenjeni materijali: Ruukki, Alumil, Rigips, Knauf Insulation
- fotografija: Nikola Martinović
Fotogalerija:
Kad ste već ovde…
Ovo je vise nego divno odusevljen sam zanima me cena po kvadraru kljuc u ruke i dal je moguce da je uradimo u Republici Srpskoj
Mirosleve, za dodatne informacije, najbolje je da direktno kontaktirate projektante. Njihov web sajt je: http://www.nmartinproject.com/n-martin-tim/. Drago mi je da vam se projekat dopao 😀
Em je od prirodnih materijala, em se uklapa u ambijent a i u tradicionalnom duhu je zlatiborskog graditeljstva.
Bas lepa supa.
Stera sto se niko nije setio da na Zlatiboru zabrani postavljanje ove rugobe. Imz ih vec dovoljno.
Poštovani, potpisujem svako vaše slovo.
ne bih se složio sa ovom izjavom
jer
cilj je bio da kuća bude dugotrajna i laka za održavanje
a ne da se uklopu u tradicionalni duh Zlatibora
ili
da se vama dopadne
jeste kanta
svi imamo oči
ali
ta kanta će trajati 150 godina
bez problema
kad je kuća prizemna
oluci baš i nisu neophodni
Osim sto je bez oluka, koliko mogu da primetim i bez dimnjaka je…za kuce na ovakvom mestu nezaobilazan detalj a i funkcionalno resenje zagrevanja prostora, su ognjista a u danasnje vreme peci, kamini sa otvorenim plamenom…