Od ruševina škole Japanci napravili eko-blokove za izgradnju nove zgrade
Stari objekti kao urbani rudnici: Novi građevinski blok od recikliranog betona dovoljno je čvrst i otporan da se njime grade kuće ili trotoari.
Istraživači sa Univerziteta u Tokiju osmislili su 2021. godine recept za zeleni beton koji je u svom sastavu imao i građevinski otpad i ugljen-dioksid. Sada je isti tim iskoristio ruševine stare škole za stvaranje blokova kojim će se graditi novi objekti.
Naučnici koji stoje iza ovog istraživanja naglašavaju da su rezerve krečnjaka u zemljama poput Japana prilično ograničene, što dovodi do istraživanja ponovne upotrebe materijala koji već postoje u izgrađenom okruženju.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Manjkavosti prvobitnog istraživanja
Istraživači su i 2021. godine u svom Izveštaju o sistemu cirkulacije kalcijum-karbonata za građevinarstvo (C4S) naveli da proizvodnja betona ima ogroman uticaj na životnu sredinu, a da veliki deo uticaja potiče od visokih temperatura koje su potebne za zagrevanje krečnjaka kako bi se stvorio kalcijum.
Imajući ovo na umu, originalni projekat C4S je nastojao da kombinuje stari beton sa ugljen-dioksidom uzetim iz vazduha ili industrijskih procesa, kako bi se stvorio novi građevinski materijal nazvan beton od kalcijum-karbonata. Međutim, proizvedeni blokovi su bili relativno mali, a njihova čvrstoća na pritisak bila je niska.
Blokovi od kalcijum-karbonata mogu se sami pretvoriti u prah na kraju svog veka trajanja, te se tako proces ponavlja kako bi se stvorili novi blokovi za izgradnju.
Sada su japanski istraživači uzeli beton iz srušene školske zgrade, samleli ga u fini prah, a zatim ga pomešali sa CO2 iz vazduha tokom perioda od tri meseca.
Ovaj karbonizovani prah je potom pritisnut rastvorom kalcijum-hidrogen-karbonata i složen u kalup pre nego što je zagrejan, a kako bi se formirao novi građevinski blok za koji su istraživači rekli da je „dovoljno čvrst i otporan da se sa njim grade kuće ili trotoari.“
Novi metod ne samo da čini stare zgrade „urbanim rudnikom za stvaranje novih zgrada“, već se blokovi od kalcijum-karbonata mogu sami pretvoriti u prah na kraju svog veka trajanja, te se tako proces ponavlja kako bi se stvorili novi blokovi za izgradnju.
U planu dvospratnica od novog betona
„Trudimo se da razvijemo sisteme koji mogu doprineti cirkularnoj ekonomiji i karbonskoj neutralnosti“, rekao je za Advanced Concrete Technology jedan od članova tima, profesor Ipei Marujama.
Sledeća faza projekta C4S će se bazirati na povećanje efikasnosti i na razvijanje većih građevinskih blokova, dok se istovremeno bude radilo na razvijanju komercijalne proizvodnje.
Tim takođe planira i izgradnju dvospratnog objekta uz primenu blokova od betona od kalcijum-karbonata, a rok je 2030. godina.