Savršeno nesavršen: Restoran brze hrane TT Eatery na Dorćolu
U prostoru dominiraju crvene vintidž stolice iz vremena Jugoslavije, barski pult od građevinskih blokova, PVC zavese i mural inspirisan pečenim krompirom.
U blizini nekoliko beogradskih škola i fakulteta, u Ulici Visokog Stevana na Dorćolu, u decembru prošle godine otvoren je TT Eatery, restoran brze hrane i kafe od 60 kvadrata koji polagano postaje novo mesto okupljanja đaka i studenata, ali i svih drugih Beograđana koji žele da prezalogaje nešto ili popiju piće u pomalo drugačijoj atmosferi.
Tako je polazna tačka za dizajn enterijera bila upravo hrana koja se tamo priprema, sa demokratijom i pristupačnošću kao osnovom koncepta, te gosti u ovom lokalu ne moraju da strahuju zbog toga što će uprljati ruke burgerom, budući da vas prostor svojim “nesavršenim” izgledom takoreći navodi da se tokom jela osećate kao kod kuće.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Dupli burger i dupla spratna visina: Ovako izgleda restoran BH Bros u Novom Sadu
- Enterijer restorana GIG u Beogradu koji dopunjuje sva čulna iskustva
Ostavljeni tragovi pređašnjeg života
Tako su dizajneri iz studija FREYA Architects, nakon potpune rekonstrukcije, odlučili da sačuvaju originalne, pomalo ruinirane zidove sa rupama i drugim tragovima pređašnjeg života prostora.
“Prostor smo ofarbali u četiri osnovne boje: belu, žutu, plavu i crnu. Takođe, koristili smo bele pločice u kuhinjskom prostoru”, kaže za Gradnju Kristina Koivistoinen-Katlamadžijan, osnivačica FREYA Architects.
Za akcente su odabrane vintidž stolice iz vremena Jugoslavije sa crvenim naslonom i nekoliko stolova iste crvene boje.
Dizajneri su za akcente odabrali vintidž stolice iz vremena Jugoslavije sa crvenim naslonom i napravili nekoliko stolova iste crvene boje. Barski pult napravljen je od građevinskih blokova i ofarban u svetlo sivu boju.
Najzanimljiviji detalji u enterijeru su PVC-zavese koje odvajaju ulaz u WC od glavnog hola, kao i veliki mural iza barskog stola, inspirisan prženim krompirom.
„Ova dva svetla oblika stvaraju kompozicijsko jezgro kafića, a plavi zidovi oko njega se skupljaju u harmoničnu kompoziciju“, kaže sagovornica Gradnje, te dodaje da su kao osvetljene korišćene plafonske i zidne svetiljke iz Ikee.
Oblikovanje u skladu sa (krivim) zidovima
Kristina Koivistoinen-Katlamadžijan navodi da je u realizaciji ovog projekta najteža bila sama izgradnja.
„Prostor ima potpunu konfiguraciju zakrivljenosti tako da smo morali da promenimo mnoge stvari u skladu sa iskrivljenim zidovima“, objašnjava arhitektkinja.
Svi su se „zaljubili“ u boje i nameštaj, a rezultat je pritom isti kao na prvim skicama.
Na kraju, ističe da sa sigurnošću mogu reći da je koncept prihvaćen iz prvog pokušaja, da su se svi „zaljubili“ u boje i nameštaj, a da je pritom rezultat isti kao na njenim prvim skicama.
„Sve dok u ljudi ispred lokala stoje u redu, mogu da pretpostavim da je mesto zaista popularno, tako da mislim da su klijenti veoma zadovoljni“, kaže za naš portal Kristina Koivistoinen-Katlamadžijan.
Foto-galerija
Faktografija
TT Eatery
Beograd
FREYA Architects
Kristina Koivistoinen-Katlamadžijan
60 m²
2022.
il jednostavnijeg posla za arhitektu il komplikovanija prezimena dotične gospođe inženjera, vrlo šarmantno
Otkriveni beton je estetski jako rizičan po mom laičkom utisku. To je kao plutonijum dizajna 🙂 imajući potencijal da bude inspirišući ili da uništi čitav koncept.
Najbolje što sam vidio je u renoviranoj Narodnoj Biblioteci u Beogradu, a i ovo je solidno i hrabro.