Dve stare kamene kuće u Sloveniji ojačane betonom za život desetočlane porodice
Iako postojeći objekti nisu bili zaštićeni kao spomenici kulture, arhitekte su uspele da ih sačuvaju i integrišu u novu celinu.
Jedan rusko-američki bračni par – ona sa karijerom u Moskvi, a on poslovno vezan za Njujork – sa čak osmoro dece pronašao je pre dve godine svoje novo utočište u pitoresknom seocetu Kanalski Lom, smeštenom u opštini Tolmin na severozapadu Slovenije.
U potrazi za neutralnim terenom na kom bi napravila sigurno gnezdo za osvajanje sveta, ova desetočlana porodica tako je stigla u udaljene i gotovo zaboravljene predele iznad doline Soče, Idrijce i Čepovanskog dola, pravo u objekat od 359 kvadrata koji je projektovao ljubljanski studio OFIS Arhitekti.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Rafinirana kamena struktura starih zgrada
Suvi kraški pejzaž sa pašnjacima, na granici između mediteranskog i alpskog sveta, karakteriše tipična kameno-folklorna arhitektura sa oskudnim detaljima i krovovima od škriljca. Ovakva estetika predela privukla je klijente da kupe staro imanje u Kanalskom Lomu, sa idejom da tu izgrade svoj novi dom u kom će živeti.
Rafinirana kamena struktura starih zgrada bila je osnova za arhitekte iz firme OFIS Arhitekti da ubede ovaj kosmopolitski par da sačuva i integriše dve kamene kuće u novu celinu, a koje inače nisu bile zaštićene kao spomenici kulture.
Realizaciju dugog i izazovnog projekta arhitekte su opisale kao skoro jednako složenu na sociološkom, kao i na arhitektonskom nivou.
Nije bilo potrebno mnogo reči, kao ni prilikom odabira baš ovog imanja, tako i da poslušaju arhitekte da dve stare strukture postanu deo novog projekta, s obzirom na to da cene jednostavno a bogato nasleđe mesta ovog predela.
Klijenti su sa oduševljenjem pristupili renoviranju, te je otpočela realizacija dugog i izazovnog projekta, koji su arhitekte opisale kao skoro jednako složenim na sociološkom, kao i na arhitektonskom nivou.
Radikalan proces renoviranja
Pored velikih kulturnih razlika, morale su se prevazići i određene materijalne, koje su predstavljale izazov čak i za slovenačke izvođače, dok je pritom lokacija bila udaljena, a pristup njoj obezbeđen samo uskim putem.
Sačuvane kamene zgrade prošle su kroz radikalni proces renoviranja i statičko ojačavanje „ubrizgavanjem“ maltera u zidove i ojačavanjem betonskim vezama.
Čitava struktura sada funkcioniše kao skeletna konstrukcija, koja je horizontalno ojačana novim betonskim pločama.
Čitava struktura sada funkcioniše kao skeletna konstrukcija, koja je horizontalno ojačana novim betonskim pločama.
Postojeće zgrade su povezane i nadograđene novim ulaznim krilom, koje u dizajnu komunicira sa narodnom tradicijom, a poput ostalih novih delova, izrađeno je od savremenih materijala.
Sivim tonom fasadnih panela, struktura se približava ali i vizuelno potčinjava postojećem kamenu, dok unutrašnjošću dominira drvo, koje predstavlja topli kontrast starim zidovima.
Staro i novo za nastavak tradicije
Enterijer je realizovan kroz jednostavnu estetiku, izrađen od masivnih elemenata i u skladu sa karakterom starih kuća ovog kraja.
Kamena kuća odgovara na dilemu „stara ili nova“, koja zapravo i nije dilema. Naime, modernim rešenjima, promišljeno realizovanim detaljima i odgovornim stavom, stari i novi objekti mogu zajedno nastaviti tradiciju.
Grafički prilozi
Foto-galerija
Faktografija
Mansion Kanalski Lom
Kanalski Lom, Slovenija
Rok Oman i Špela Videčnik
359 m²
2022.
Tomaž Gregorič
odlična arhitektura, jeste već davno viđena ali uvek je dobrodošla … ko zna…zna!