Prostor kao igra: Enterijer novosadskog Playrixa za veselu atmosferu stvaralaštva
Kako oblikovati enterijer poslovnog prostora kada većina većina zaposlenih voli da radi bez svetla radi izbegavanja refleksije na monitorima? Evo ovako!
Kada je gejming kompanija Playrix.rs odlučila da proširi svoje kapacitete, jedna od lokacija je bio upravo Novi Sad i već gotov objekat u Partizanskoj ulici, a projekat dizajna enterijera poveren je novosadskom arhitektonskom studiju Sila.
Kako se Playrix.rs bavi kreativnom, ali i programerskom industrijom, upravo je to inspirisalo autorke Danicu Divljak i Goranu Gajić da ovaj enterijer osmisle u industrijskom stilu – prostor koji ne opterećuje, a istovremeno inspiriše.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Enterijer showrooma TECE u Beogradu / Sonja Brstina
- Enterijer Mangove prodavnice tinejdžerske snove pretvara u javu
Ogoljene tavanice i vidne instalacije
Prozračan ulazni hol, industrijski stil akcentovan kontrastnim, živim bojama, uvode vas u prostor u kom se kreira i programira.
Stilski elementi koji su korišćeni su ogoljene tavanice, vidne instalacije i kontrastne boje, a od materijala tu su šareni podovi, mash metal, teksture betona i teraca.
Sve vas to dočeka i informiše o objektu već u ulaznoj zoni koju čine lobi i kantina. Ulazni lobi je istovremeno i chill zona sa bibliotekom, vesele i opuštene atmosfere.
Širenjem spektra boja postignuta je rasterećena, vesela atmosfera stvaralaštva.
Kantina kao centralno mesto okupljanja zaposlenih – izolovana i drugačija od ostatka prostora, pruža nešto intimniji ambijent podesan i za korporacijske neobavezne i zabavne sadržaje, navode arhitektkinje iz studija Sila.
Osnovne boje prostora su korporacijske boje – zelena i antracit uz akcenat boju – crvenu. Širenjem spektra boja postignuta je rasterećena, vesela atmosfera stvaralaštva, dok industrijski elementi asociraju na priče kojima sami treba da smislite kraj.
Open space kao osnovni koncept
U funkcionalnom smislu, osnovni koncept kancelarija je open space zarad lakše komunikacije i organizacije, što same timove čini fleksibilnim.
Kako bi se izbegla monotonija open spacea, autorke ovog projekta osmislile su atraktivno rešenje poda uz pomoć Polyflor vinil obloga za podove.
Osim open spacea, za rad se koriste i mini-kancelarije koje pružaju mogućnost rada u privatnijem i intimnijem ambijentu.
Dok je najčešća želja klijenata da imaju dobro osvetljen prostor, ovde to nije bio slučaj.
Kancelarije su opremljene Knauf Hera Design pločama koje obezbeđuju izolovanost zvuka. Nameštene su foteljama, za udobniji utisak korisnika. Iako su planirane kao phone-bootovi, ove kancelarije su postale omiljene među zaposlenima.
Dok je najčešća želja klijenata da imaju dobro osvetljen prostor, ovde to nije bio slučaj. Većina zaposlenih u gejming industriji voli da radi bez svetla, kako bi izbegli refleksiju na monitorima, tako da su smešteni u centralnom, slabije osvetljenom delu objekta.
Upijači zvuka za nesmetan rad
Dobra osvetljenost je ipak omogućena lampama sa mikroprizmatičnim difuzorima kako bi se izbegao nepotrebni odsjaj na monitorima. Sva rasveta je rađena u saradnji sa HCL studiom iz Novog Sada i posebno je pravljena i dimenzionisana za potrebe korisnika.
Uz fasadu i prirodno svetlo smeštena je multifunkcionalna zona kao deo open spacea, za predah i neobavezne sastanke. Ova zona je natkrivena baflama – upijačima zvuka, kako bi zaposleni u open officeu nesmetano mogli da rade.
Kao poseban detalj ističu se betonski lavaboi koje je po meri izradio Betonsky .
Ni toaleti nisu zanemareni u ovoj igri boja i materijala, industrijskog i razigranog. Kolorna šema je zadržana kroz odabir pločica italijanskog proizvođača 41 zero 42 koje je obezbedio Ceramix Project, a kao poseban detalj, ističu se betonski lavaboi koje je izradio Betonsky po meri.
Prva priznanja
Kvalitet ovog enterijera je prepoznat i od strane Društva arhitekata Novog Sada, te se našao u selekciji ovogodišnjeg oktobarskog 23. salona arhitekture u organizaciji DaNS-a.
jedna reč , užas