Mašinsko gletovanje je brzo i efikasno; Foto: iStock
Izdvojeno, Izvođenje

Mašinsko gletovanje: Kako izgletovati 1.000 kvadrata dnevno

Kada se gletuje cela zgrada ili renovira prostor velike kvadrature, mašinsko gletovanje je idealan način za uštedu novca i vremena. Ali morate znati sledeće stvari…

Mašinsko gletovanje je brži i ekonomičniji način gletovanja. Iziskuje manje vremena i manji utrošak materijala u odnosu na ručno gletovanje. Iako koristan i praktičan, ovakav vid gletovanja ipak nije najbolje rešenje u svim situacijama.

Pre nego što se odlučite za ovaj način gletovanja, korisno je da znate da je najefikasniji u situacijama gde je potrebno obraditi velike površine zidova i plafona.

Ukoliko je u pitanju gletovanje jednog stanja ili manje kuće, savet je ipak da se odlučite za ručno, odnosno mehaničko gletovanje. Više o ovom tipu gletovanja možete pročitati u našem tekstu o ručnom gletovanju, načinu izvođenja i cenama.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Pripremni radovi za mašinsko gletovanje; Foto: iStock

Izvođenje mašinskog gletovanja

Mašinsko gletovanje zidova i plafona izvodi se uz pomoć mašine, uglavnom klipne pumpe. Koristi se mašinski glet koji ima oznaku uglavnom M ili univerzalni glet bez kreča.

Gustina gleta je ređa od standardnog gleta koji se nanosi ručno, a treba da se prilagodi jačini pritiska na kojoj radi mašina. Gušće zamućen glet uglavnom se koristi na malterisanim zidovima gde je potrebna i jedna dodatna ruka gleta dok se ređa masa se koristi za gipsane površine.

Pre početka gletovanja, kao i kod ručnog nanošenja, potrebno je prvo pripremiti zid i plafon. Popunjavaju sve veće rupe i oštećenja na zidu, te se nanosi podloga sa valjkom.

U ovoj pripremnoj fazi takođe je potrebno folijom zaštiti otvore (ugrađene prozore i vrata) kako kasnije ne bi bilo puno posla oko čišćenja isprskanog gleta. Ovaj deo uglavnom nije u ceni izvođenja mašinskog gletovanja i naplaćuje se posebno.

Korišćenje leptir gletarice sa štapom za ravnanje plafona; Foto: iStock

Do 1.000 kvadrata gletovanja dnevno

Za razliku od ručnog gletovanja, ovde je moguće „nabaciti“ mnogo veću kvadraturu u jednom prelasku (do 1.000 kvadrata na dan). Prvi sloj se može obaviti bez prelaska i ravnanja gletaricom, njome se prelaze samo delovi na koje posebno treba obratiti pažnju.

Svaki naredni sloj nanosi se u celosti iz jednog dela, a ravnanje se vrši sa poda leptir hoblama. Koriste se leptir gletarice od 60, 80 ili čak 100 cm dužine, a za plafone se postavljaju na štap. Dakle, nije potrebna upotreba merdevina.

Poželjno je da majstor ima zaštitu na očima kako ne bi došlo do prskanja u oči. Ovaj glet inače nije agresivan pošto je na bazi vode.

Broj prelazaka zavisi od stanja zida, ali površinu je najčešće potrebno preći dva do tri puta. Sve navedeno u vezi sa ovim načinom gletovanja predstavlja veliku prednost koja znatno štedi vreme i novac.

Cena mašinskog gletovanja

Mnogi faktori utiču na formiranje cene. Dosta toga zavisi od trenutnog, zatečenog, stanja, kvadrature, kao i od vaših želja.

Prosečna cena za ovakav tip usluge za veće kvadrature je oko 5-6 evra/m². U cenu je uračunat materijal i klasični molerski radovi, bez zidnih tehnika i to u poludisperzivnoj beloj boji.

Cena za manje kvadrature i završnu boju zida koja nije u beloj boji iznosi oko 4-5 evra/m².

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *