Škola u Sloveniji u kojoj su dvorišta sastavni deo učionica
Terasasto raspoređene lamele u terenu prate koncepciju atrijumskog objekta, što omogućava izlaz iz većine učionica i kabineta u spoljašnji prostor.
Nedaleko od slovenačko-italijanske gradnice, u mestu Škofije kraj Kopra, ove godine je završena izgradnja novog objekta lokalne osnovne škole, koja nosi ime Narodnog heroja Jugoslavije Oskara Kovačiča.
Ovaj savremeni, korisnicima prilagođen i energetski ekonomičan objekat zauzima površinu od 6.000 kvadratnih metara, a na više etaža smešteno je 18 učionica koje mogu primiti više od 500 učenika.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Pogled u bolju budućnost: 10 projekata škola i dečjih vrtića u Srbiji i regionu
- Najmlađa gimnazija u Srbiji dobija fiskulturnu salu od drvene konstrukcije

Terasasto raspoređene lamele
Sa tehnološkog stanovišta, projektovanje nove školske zgrade predstavljalo je pravi izazov za arhitekte iz ljubljanskog biroa Studio.a+v.
Zgrada je podeljena na devet lamela koje su terasasto raspoređene u terenu i prate koncepciju atrijumskog objekta, što omogućava izlaz iz većine učionica i kabineta u spoljašnji prostor.
Centralni amfiteatar s trpezarijom smešten je u središnjem delu zgrade, a biblioteka, koju će koristiti i drugi meštani, projektovana je na ulazu.
Uređena su i nova igrališta uz objekat, a krovovi zgrade su ozelenjeni. U svim grejanim prostorijama postavljeno je podno grejanje i centralna ventilacija s rekuperacijom.

Dizajn škole govori učenicima o njenoj dualnosti: o školi kao obrazovnoj instituciji i o školi kao društvenom prostoru.
„Dizajn škole govori učenicima o njenoj dualnosti: o školi kao obrazovnoj instituciji u kojoj pojedinac sledi zajedničke obrasce ponašanja i vaspitanja, što se ogleda u oblikovanju formalnog uređenja učionica, i o školi kao o društvenom prostoru koji svojom voljom, kreativnošću, sposobnostima i maštom podržava razvoj pojedinca kao subjekta, koji se u dizajnu ogleda kroz raznovrstan sistem zajedničkih prostora u pogledu visine i osnove, uz direktnu vezu sa okolinom“ – objašnjavaju arhitekte.

Spoljni prostor tretiran kao jednak unutrašnjem
Specifičnosti lokacije nove zgrade OŠ Oskara Kovačiča nalažu promišljanje o značaju spoljašnjih površina škole – u projektovanju objekta spoljni prostor se tretira kao jednak unutrašnjem prostoru.
Prostornim postavljanjem škole i njenog ulaza na taj način se postojeće spoljašnje uređenje spomenika nadograđuje na pešačku stazu kroz spomen-park.
Ovako stvorena komunikaciona staza protiče kroz školu i završava se izlaskom na postojeći sportski teren.
Bista Oskara Kovačiča (autor: Jože Pohlen, vajar) nalazi se duž osovine kroz spomen-park, na postamentu od suvozida ispred ulaza u školu.

Ideja je da se od cele škole napravi prostor za učenje – da se podstakne saradnja, kritičko razmišljanje i rešavanje problema gde god da se učenici okupe.
„Današnji zajednički prostori u školama rezultat su napretka u obrazovanju. Prihvatajući ideju da učenje uključuje više od činjenica i brojki, nastavnici traže načine da unesu praksu 21. veka u svaki aspekt svojih škola – uključujući neiskorišćene ili nedovoljno korišćene fizičke prostore“, kažu iz ljubljanskog studija i dodaju:
„Ideja je da se od cele škole napravi prostor za učenje – da se podstakne saradnja, kritičko razmišljanje i rešavanje problema gde god da se učenici okupe. Kako se obrazovni koncepti kao što su fleksibilno učenje i učenje zasnovano na projektima formiraju u školama, prosvetni radnici uočavaju korist od različitih prostora u kojima se učenje može odvijati“.
Kako saznajemo na kraju, ulaganje u izgradnju osnovne škole u Škofiji predstavljalo je veliki posao za lokalnu zajednicu, ali je ujedno i jedinstvena prilika da se poboljša kvalitet života u mestu.
Foto-galerija




















Faktografija
Osnovna šola Oskarja Kovačiča
Škofije, Slovenija
Gradska opština Kopar
Studio.a+v (Anže Koren, Žiga Kreševič, Viktorija Žavbi, Robert Prašnikar)
2020–2021.
2021–2023.
objekat bez sale za fizičko i dvorane – 6.000 m2; okolina – 18.000 m2
Makro 5
Rok Deželak
to je to! svaka čast
Jel’ vidite Srbi kako se radi i brine o deci i njihovim razvoju i obrazovanju!? Ali šta reći, Slovenci su uvek bili za tri klase ispred nas! Uostalom, sve velike spomenike u bivšoj Jugoslaviji izradili su slovenački vajari i skulptori. Bravo!!!
Prelepo. Vegetacija i šljunak biše podseća na neki Teksas nego kontinentalnu Evropu, ali valjda su tako otpornije vrste lakše za održavanje. Svaka čast.