Da li biste kupili stan u zgradi s tavanicom od bioplastike i drvnog brašna?
Gotova za oko 30 sati, tavanica ima integrisane kanale za električne instalacije, vodovod i ventilaciju, a pritom je biorazgradiva i veoma prijatna za hodanje.
Sarađujući sa poznatim studijom SHoP Architects, američki naučnici kreirali su potencijalnu alternativu za čelične i betonske tavanice: reciklabilne panele koji se u potpunosti izrađuju od bioplastike i drvnog brašna.
SM2ART Nfloor, kako se zvanično zove ovaj proizvod, je zapravno kasetni panel koji je brži za proizvodnju od sličnih elemenata od betona i čelika, a pritom je i bolji za životnu sredinu.
Paneli se prave od polilaktične kiseline (PLA), bioplastike nastale kao derivat kukuruznog otpada, koji se meša sa drvnim brašnom dobijenim od otpada drvene obrade.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Kaseta ima istu čvrstoću kao tipična konstrukcija podova od čelika i betona, a pritom je biorazgradiva i prijatnija za hodanje.
Čvrstoća tavanice dolazi iz kombinacije ova dva materijala kao i njegove geometrijske forme, koja raspoređuje opterećenje na spoljne ivice, gde će se opterećenje dalje oslanjati unutar čeličnog okvira zgrade.
“Dodavanje drvnog brašna u PLA značajno povećava njegovu krutost. Ipak, ono što ne možemo postići samo materijalnim svojstvima, možemo nadoknaditi strukturnim dizajnom”, rekla je Kati Kopenhever, istraživačica iz ORNL-a.
Ona je objasnila da se ravna ploča čelika ne može samo zameniti istom geometrijom PLA, ali da komad PLA može biti potencijalno dizajniran na način da obavi tu funkciju.
Prema testiranjima koje je tim sproveo, kaseta ima istu čvrstoću kao tipična konstrukcija podova od čelika i betona, a pritom je biorazgradiva i prijatnija za hodanje.
Gotova za 30 sati
Kanali za električne instalacije, vodovod i ventilaciju mogu se štampati tokom proizvodnog procesa, eliminišući potrebu da se naknadno postavljaju nakon montaže, čime se dodatno štedi vreme i novac. Jedna kaseta gotova je za oko 30 sati i procenjuje se da proces smanjuje potrebu za radnom snagom za oko 33%.
Iako je kaseta još u ranoj fazi razvoja, i istraživači i arhitekte iz SHoP-a veruju da ona ima značajan potencijal za unapređenje korišćenja organskih materijala u građevinarstvu, posebno za modularne višestambene zgrade.
„Ono što je zaista uzbudljivo je da se sam proces industrijalizuje, a biće primenjiv na sve tipologije i razmere u budućnosti, stvarajući efikasnije i performansno orijentisane mogućnosti u svakodnevnoj građevini“, dodao je Šarpls.
A protivpožarnost, buka?
Naravno, postavlja se pitanje kako će se ovo tavanice ponašati u realnim uslovima, to jest prilikom eksploatacije. Nepostoje podaci koji govore o protivpožarnosti, odnosno kako će se PLA u kombinaciji s drvnim brašnom ponašati prilikom požara.
Takođe, nepoznanica je i koliko se ovakav proizvod pogodan za korišćenje u stambenoj izgradnji po pitanju buke, odnosno kako se zvuk prenosi putem tavanice izrađene od ovakvih materijala.
Svakako u pitanju je eksperiment koji je krenuo u dobrom pravcu i čega ga dugi put pre nego što se zaista prvi put upotrebi u građevinarstvu.