Planirani turistički kompleks u Reževićima kraj Budve; Vizuelizacija: Arhinet
Domaći projekti, Izdvojeno

Ovaj terasasti kompleks kraj Budve srastao je sa strmim terenom

Specifična konfiguracija terena je uslovila čitav niz rešenja, ali i postala glavni motiv organizacije i oblikovanja objekata, kao i grupacije u celini.

Idejno rešenje za arhitektonski ansambl sastavljen od pet turističkih apartmanskih objekata u Reževićima u Crnoj Gori plod je ovogodišnje saradnje studija Arhinet iz Budve i arhitektonske prakse Atelje Vladislav Lalicki iz Beograda.

Planiran na lokaciji koju karakteriše izrazito strm teren, ovaj mini-kompleks oblikovan je prema zahtevu klijenta da se dobiju komforni apartmani različitih struktura, što mirniji, intimniji i nezavisniji jedni od drugih, uz iskorišćenje raspoloživih urbanističkih parametara.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Bruto površina kompleksa iznosi 1.800 kvadratnih metara; Vizuelizacija: Arhinet

Terasasta tipologija

Kako za naš portal objašnjavaju iz tima koji čine arhitekte Suzana i Božidar Lijeskić iz Budve i Vladislav Lalicki iz Beograda, ovako postavljen zadatak od početka je uputio na traženje rešenja gde bi se u svaki od apartmana ulazilo direktno sa nivoa terena.

“Različitost struktura apartmana, ali i poželjnu meru tipizacije i racionalnosti, pokušali smo da ostvarimo pronalaženjem odgovarajućih prostornih modula, čijim kombinovanjem su dobijene raznovrsne jedinice, raspoređene u dva tipa objekata”, kažu autori.

Specifičnost ovih kuća jeste njihova terasasta tipologija, odnosno činjenica da su sve tri etaže, na neki način, prizemne i prisno povezane s tlom. Istovremeno, one su postavljene tako da korisnici uživaju u neometanom pogledu i autentičnom prirodnom ambijentu.

Geometrija i forma objekata proizilazi iz nastojanja da se ceo arhitektonski i mikrourbanistički sklop, u svim svojim aspektima, uklopi u zatečenu geomorfologiju.

„Osnovna forma je jednostavna, kubična, raščlanjivanjem i materijalizacijom, a ne bukvalnim oponašanjem, prilagođena tradicionalnom lokalnom poimanju oblika i razmere kuće“, navode naši sagovornici.

Raznovrsne apartmanske jedinice raspoređene su u dva tipa objekata; Vizuelizacija: Arhinet

Raščlanjivanjem i materijalizacijom, a ne bukvalnim oponašanjem, forma je prilagođena tradicionalnom lokalnom poimanju oblika i razmere kuće.

Volumen objekata je sa prednje strane terasasto konfigurisan po vertikali, a, takođe, smicanjem pokrenut i u osnovi.

Bočni zidovi, upravni na padinu, dati su kao puna platna obložena lokalnim kamenom, perforirana relativno malim otvorima tamo gde je to bilo potrebno.

„Nasuprot masivnom, ravanskom karakteru poprečnih platana, prednja strana je izrazito prostornog, otvorenog karaktera, ‘saćaste’ strukture, sa velikim zastakljenim portalima i ravnim malterisanim površinama frontova lođa, dinamizirana igrom senki koju stvaraju smaknute mase objekata“, kažu autori.

Zaštita zastakljenih površina od sunca (posebno ugroženih jugozapadnom orijentacijom) ostvarena je horizontalnim pergolama/tranzenama, kao i izborom odgovarajućeg, visokoselektivnog stakla.

Zadnja strana objekata je na nivou suterena i prizemlja potpuno ukopana, i ukazuje se iznad terena samo kao jednostavna, malterisana fasada poslednje etaže (sprata).

Prednja strana kompleksa je izrazito prostornog, otvorenog karaktera; Vizuelizacija: Arhinet

Maksimalna eksploatacija raspoloživih vizura

Glavna karakteristika lokacije je veoma veliki nagib terena – preko 35º. Ova oštra padina, smeštena u prirodnom, ruralnom, neizgrađenom ambijentu, obraslom mediteranskom vegetacijom, eksponirana je jugozapadno, ka moru.

“Specifična konfiguracija terena postala je glavni motiv organizacije i oblikovanja objekata, kao i grupacije u celini. Objekti su pozicionirani tako da ne zaklanjaju pogled jedni drugima, maksimalno eksploatišući raspoložive vizure”, navode arhitekte.

Kao najveći izazov u projektovanju, autori ističu pronalaženje adekvatnog odgovora na ekstremne uslove lokacije, odnosno kako da se nešto što predstavlja, na prvi pogled, otežavajući faktor i ozbiljno ograničenje, pretvori u preimućstvo i specifičan kvalitet rešenja.

Drugim rečima, kako je objašnjeno, da se kroz „borbu“ i dijalog sa uslovnostima dođe do logičnih solucija – funkcionalnih (nezavisni ulazi u apartmane u nivou tla, kvalitetne vizure…), tehničkih (lakši iskopi i fundiranje) i estetskih (oblikovno povezivanje sa ambijentom, izrastanje iz njega i srastanje sa njim).

Objekti su pozicionirani tako da ne zaklanjaju pogled jedni drugima; Vizuelizacija: Arhinet

Ukupno 22 apartmana u kompleksu

Objekti su slobodnostojeći, spratnosti Su+P+1, i na svim etažama sadrže komforne apartmane, dvokrevetne do petokrevetne strukture. Sutereni objekata, pored toga, sadrže i ostave.

Manji objekti sadrže po četiri, a veći po pet apartmana, što daje ukupno 22 apartmana u celom kompleksu.

„Iako slobodnostojeći, objekti su izrazito orijentisani na jednu stranu, onu ka padini, sa pogledom ka moru. Stoga su sa tih strana objekata pozicionirane terase i dnevne zone apartmana, kao i pretežan broj soba za spavanje“, navode autori.

Ulazi u apartmane projektovani su na bočnim stranama objekata, odnosno, kada je o poslednjoj etaži (spratu) reč, sa zadnje strane.

Nezavisni ulazi u apartmane projektovani su u nivou tla; Vizuelizacija: Arhinet

Pojedini veći platoi iskorišćeni su za formiranje bazena, igrališta i drugih zajedničkih sadržaja.

Kada su pak u pitanju rešenje dvorišta i pejzažno uređenje, arhitekte navode da je sa gornje strane kompleks omeđen postojećom saobraćajnicom, sa donje strane predviđen je novi prilazni put, a približno na srednjoj koti pešačka staza. Unutar kompleksa predviđen je samo pešački saobraćaj.

„Velike visinske razlike između zadatih javnih niveleta rešene su preoblikovanjem terena u sistem manjih i većih platoa, terasa ili zaravni, koji su međusobno povezani stepeništima“, objašnjavaju sagovornici Gradnje i nastavljaju:

„Pojedini veći platoi iskorišćeni su za formiranje bazena, igrališta i drugih zajedničkih sadržaja, a sav preostali slobodni teren je ozelenjen autohtonim ili dobro adaptiranim dekorativnim rastinjem.“

Na nekoliko mesta u kompleksu predviđeni su i mali travnjaci; Vizuelizacija: Arhinet

Tipologija pejzažnog uređenja izrazito je oslonjena na lokalne tradicionalne modele i njihove ambijentalne karakteristike.

Staze, stepeništa i terase na nivou terena popločane su rezanim kamenom, dok su potporni zidovi su zidani (odnosno obloženi) grubim kamenom.

„Ovakva tipologija pejzažnog uređenja, kako u pogledu forme i razmere, tako i u pogledu primenjenih materijala, izrazito je oslonjena na lokalne tradicionalne modele i njihove ambijentalne karakteristike“ – ističu na kraju arhitekte.

Idejni projekat za apartmane u Reževićima u Crnoj Gori je gotov, tako da bi on mogao biti realizovan tokom 2025. godine.

Grafički prilozi

T1 Osnova prizemlja
T1 Osnova prizemlja
T1 Osnova sprata
T1 Osnova sprata
T1 Presek
T1 Presek
T2 Osnova prizemlja
T2 Osnova prizemlja
T2 Osnova sprata
T2 Osnova sprata
T2 Presek
T2 Presek
Faktografija
naziv projekta:

Pet turističkih objekata; idejno rešenje

mesto:

Reževići, Crna Gora

investitor:

Prof Air MNE doo, Budva

 

autori:

Arhinet doo, Budva, u saradnji sa AVL doo, Beograd – Suzana Lijeskić, dia, Božidar Lijeskić, dia, Vladislav Lalicki, dia

 

saradnici:

Jadranka Stipčić, dia, Jelena Jovanović, mia, Teodora Marković, mia

godina projektovanja:

2024.

bruto površina:

1.800 m²

spratnost:

Su+P+1

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

1 komentar

  1. NŠekularac

    Neka neko s malo boljim vidom naznači gde su objekti tačno na vizualizacijama, jer verujem da mnogima ne polazi za okom da ih vidi, ja sam pronašao 2.

Ostavite odgovor

Obavezna polja *