Građevinarstvo, Izvođenje

Demit fasada – uputstva i saveti majstora

Da li znate da se najviše toplotne energije gubi preko spoljašnjih zidova – čak 30%?! Demit fasada je danas najpopularnija termoizolaciona fasada pa ako mislite da je izvedete na vašoj kući, pogledajte vodič koji smo spremili za vas.

Demit fasada je popularna iz više razloga: smanjuje troškove gradnje jer se radi na tanji spoljašnji zid (21 ili 25 cm), postavlja se veoma brzo i relativno je jeftina jer fasadu prethodno nije potrebno malterisati. Ako se izvede kvalitetno, vek trajanja je oko 30 godina.

Lepilo za demit fasadu

Osnovu demit fasade čini stiropor različitih debljina (od 5 cm do 8 cm). On se lepi na podlogu odgovarajućim lepkovima za stiropor. Izuzetno je važan način nanošenja lepila na stiropor ploče. Lepilo se nanosi na ivice ploča kako bi se postigao efekat izolovane vazdušne komore. Ako se lepak ne nanese dobro dolazi do problema sa kondenzom i oslabljenom izolacijom a i vek trajanja fasade se smanjuje. Cena kvalitetnog lepka za fasadu iznosi oko 1,1 evra/m2 a potrošnja lepka je od 8-10 kg/m2. Kvalitetan lepak sa elastičnim svojstvima je garant da se na fasadi neće pojaviti pukotine. Pročitajte članak o korišćenju kamene vune kao osnove za demit fasadu.

Stipopor za demit fasadu

Poznat proizvođač stiropora je Austrotherm koji nude dve debljine ploča: od 5 i od 8 cm. Orijentaciona cena metra kvadratnog stiropora od 5 cm je oko 1,7 evra/m2 dok je za 8 cm potrebno izdvojiti oko 2,7 evra/m2. Danas u Srbiji je uobičajeno da se za fasadu koristi „fasadna petica“ t.j. stiropor debljine 5 cm. Međutim, posmatrajući evropske kriterijume u zemljama koje se nalaze u istim klimatskim zonama kao što su Nemačka, Francuska i Slovenija, samo stiropor debljine 8 cm ispunjava kriterijume koeficijenta prolaza toplote.

SAVET MAJSTORA: „Sa ekonomske strane, u startu cena materijala stiropora od 5 i 8 cm je mala u korist petice ali bolja izolacija će veoma brzo otplatiti tu razliku. Ne preporučujem upotrebu stirodura umesto stiropora na fasadi.“

Nakon što se ploče postave na fasadu one se dodatno fiksiraju jedna uz drugu specijalnim plastičnim tiplama (oko šest tipli po m2). Cela površina fasade se pažljivo ravna i niveliše.

SAVET MAJSTORA: „Preporučujem da se koristi falcovani stiropor (ploče sa zasecima na ivicama) jer kod stiropora sa ravnim ivicama javlja se spoj od oko 2 mm i postoji veći rizik od nastanka pukotina na spojevima.“

Mrežica za demit fasadu

Na ovako obloženu fasadu se postavlja zaštitna mrežica. Spojevi dve mrežice se rade sa oko 10% preklopa te je potrebno u startu nabaviti 10% više u odnosu na površinu fasade. Orijentaciona cena mrežice jeste oko 0,25 evra/m2.

Završni sloj za demit fasadu

Površina se gletuje podlogom za završni sloj. Orijentaciona cena ove podloge iznosi oko 4 evra/m2. Na kraju se radi završni sloj koji mogu biti u različitim bojama i teksturama. Završni malter mora imati UV stabilizator koji će garantovati postojanost nijanse dugi niz godina.

SAVET MAJSTORA: “Preporučujem upotrebu bavalita kao završnog sloja jer ovaj material popunjava eventualne neravnine. Ukoliko se podloga gletuje pa boji i minimalne neravnine ili pukotine će biti naglašene. Takođe, usled sleganja objekta tokom vremena spojevi stiropora će se početi videti.”

Na domaćem tržištu postoje veliki broj zastupnika materijala za demit fasadu. Neki od njih su Bekament, Austrotherm…  Ono šta je najbitinje jeste da materijal poseduje atest i pisanu garanciju. Samo tako ćete biti sigurni da ste odabrali dobar materijal.

Posebna pažnja se poklanja obradi lukova, rubova i drugih površina, koje zahtevaju dodatnu obradu. Na ovim mestima pored mrežica i tipli za obradu rubova, lukova i drugih zahtevnih površina se koriste namenski profili.

Ukoliko se odlučite da unajmite majstora, cena demit fasade zavisi od predhodno navedenih faktora: debljine stiropora, vrste završnog sloja fasade i sl. Opseg cena se kreće od 12,5 do 20 evra/m2. Ukoliko je reč o većim objektima cena skele uglevnom ulazi u cenu fasade. Međutim, ukoliko je pak površina manja orjentaciona cena unajmljivanja skele iznosi oko 3 evra/m2.

Izvođenje demit fasade u slici i reči:

1. Pre postavljanja prve ploče stiropora, pri dnu postaviti nivelisati ugaonu lajsnu koja će držati pravac postavljanja

2. Savetujemo da se lepak se na ploču nanosi duž ivica sa osloncima i po sredini ploče

3. Ploče stiropora se na zid postavljaju lepljenjem, a zatim se učvršćuju prema šemi tiplovima

4. Na postavljene ploče stiropora, pre postavljanje mrežice, se nanosi prvi sloj lepka

5. Mreža za armiranje se postavlja u prvi sloj lepka

6. Preko mrežice se nanosi drugi sloj lepka.

7. Nakon nanošenja i sušenja lepka, nanosi ze završni sloj u granulaciji i boji fasade po izboru investitora.

8. Fasada se može gletovati i onda na kraju ofarbati željenom bojom.

Pročitajte još sličnih članaka u sekciji Uradi sam.

Pogledajte kako se postavlja termoizolacija na plafon:

Kad ste već ovde…

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

68 komentara

  1. DEJAN

    pozdrav iz kruševca ,lepa prezentacija o fasadama .kako stojite sa poslom pitam jer ovaj grad Kruševac rešio da potone što se tiče posl .pozz

  2. goran rajkovic

    Dali znate cenu po metru kvadratnom sa i bez ruku

  3. Sonja

    @goran: orjentacione cene materijala su navedene u tekstu:
    1. lepak 1,1 Euro/m2
    2. stiropor (8 cm) 2,7 eura/m2
    3. mrežica oko 0,25 Eura/m2
    4. završni sloj (zavisi od tipa i marke) oko 4 Eura/m2
    5. iznajmljivanje skele oko 3 Eura/m2

    Ukupno bez ruku majstora sa iznajmljenom skelom je oko 11,05 Eura/m2

  4. seka milanovic

    Dali se moze lepiti stiropor na vec nabacenu kucu,tj koja vec ima fasadu ? Hvala unapred .

  5. Sofija

    @Seka: Koja fasada je u pitanju?

  6. Dsko Marjan

    Da li moze na OSB plocu, ako moze, da li postoji neka razlika?

  7. Djura

    Radio sam demit fasadu, i prilikom nanošenja završnog sloja pojavile su se fleke po zidovima.Koristio sam Ceresit akrilni malter.Molim Vas za odgovor. Pozdrav

  8. Boris Ramljanski

    Do koliko stepeni sme da se radi demit?Lepljenje ploca lepkom i spustanje mrezice u 2 ruke.Da li sme da bude ispod 0 i koliko?Pozdrav

  9. Marko

    Poštovana Sonja,
    demi fasada na zgradi u kojoj sam kupio stan je rađena bez mrežice. Kada sam pitao izvođača zašto se tako radi, odgovor je bio da ona nije potrebna!? Da li ona stvarno nije potrebna, koje su posledice toga i da li mi kao stanari zgrade možemo da tužimo izvođača ako dođe do oštećenja fasade?
    Unapred hvala.

  10. Sonja Brstina

    @Boris: Nije dobro izvoditi bilo koje gradjevisnke radove na otvorenom kada je temperatura ispod 2-3 stepena. Ne bi preporučila postavljanje demita na temperaturama ispod nule.

  11. Sonja Brstina

    @Marko: Da bi se dobila trajna i kvalitetna fasada neophodno je staviti mrežicu. Mrežica povezuje završni sloj sa stiroporom i sprečava nastanak pukotina na spojevima. Ukoliko dođe do oštećenja fasade u garantnom roku moguće je tražiti popravke od strane Izvođača.

  12. Nikola

    Postovana Sonja,
    koliko kosta materijal za fasadu od 8cm stiropora,bez skele,po kvadratu,pozdrav

  13. milan

    postovana Sonja za kucu od 200m2, koliko bi me sve izaslo (mislim i sa bojom na kraju) nasao sam neku boju
    oko 2000din

  14. Sonja Brstina

    @nikola: orjentacione cene materijala su navedene u tekstu:
    1. lepak 1,1 Euro/m2
    2. stiropor (8 cm) 2,7 eura/m2
    3. mrežica oko 0,25 Eura/m2
    4. završni sloj (zavisi od tipa i marke) oko 4 Eura/m2

    Ukupno bez ruku majstora i skele je oko 8,05 Eura/m2.
    Napominjem da na cenu utiče dosta vrsta zavrsnog sloja

  15. Miljan

    Postovana Sonja,

    Moje pitanje se odnosi na postavljanje izolacije i sa unutrasnje strane i sa spoljne objekta. Tacnije,ima li efekta raditi izolaciju na takav nacin, recimo spoljasnju debljine 5cm, a unutrasnju 3cm, ili je bolje staviti 8-cu spolja. Konkretno, u pitanju je izolacija farme, pa me zanima imate li iskustva u toj oblasti?

    Unapred hvala.

  16. Milan Popic

    Molim Vas da mi odgovorite na kojoj povrsini vertikakne i horizontalne maksimalne duzine i visine se moze raditi demit fasada bez dilatacionih fugni ili lajsni. Hvala najlepse.

  17. Sonja Brstina

    @Miljan: Izolacija sa unutrašnje strane je povoljna za prostore koji se ne koriste često, jer je takve prostore lakše ugrejati. Ipak ovakva izolacija ima svoje negativne strane.
    Pogledajte članak o izolaciji sa unutrašnje strane http://www.gradnja.rs/izolacija-fasadnog-zida-sa-unutrasnje-strane/

  18. Nebojša

    Poštovanje
    Da li može da se zna gde može da se kupi materijal po cenama koje navodite pošto najpovoljnije što sam ja našao je skoro duplo pa i više skuplje?
    Unapred hvala na odgovoru!

  19. Postovanje

    Pozdrav. Dali moze stirodur da zameni stiropor, ako moze koja debljina stirodura moze da zameni 8 cm stiropora, zahvaljujem unapred!

  20. BEKAMENT

    Pozdrav!

    Ja sam iz Hrvatske.

    Kod nas se odnedavno počeo uvoziti Bekament iz Srbije.

    Zanima me dali netko zna koliko je taj materijal kvaliteta i trajan? Znam da nije jako kvalitetan ali neki ga smatraju lošim.

    Zna li netko nešto više o njemu? S kojim materijalom se može usporediti?

  21. Milenko

    Ja upravo radim drugi sloj (pred nanošenje bavalita) sa Bekament lepkom. Ja sam amater. Lepak ima odličnu čvrstinu i brzo suši (za dan). Istina traži „malo“ majstorstva zbog granulacije. Ali sam ja vrlo zadovoljan i ima povoljnu cenu. Ceresit je mnogo skuplji a za toliko nije bolji. Ne bih svakako kupovao lepkove od „male orivrede“ jer sumnjam u kvalitet. Fasada se radi jednom u 50 godina.

  22. Milenko

    …a što čeka na odobrenje, tu nema ništa protiv države i naroda. šalim se

  23. BEKAMENT

    Bekament je srednje skup u Srbiji ili je među najjeftinijima?

    Hoćeš li i završni sloj staviti od Bekamneta? Ja razmišljam da mi taj završni sloj bude od nekog drugog (kvalitetnijeg) proizvođača?

    Kako si došao do Bekamenta? Nije valjda cijena bila glavni kriterij?

  24. Hajnalka

    Pitanjce, do koliko stepena se može lepiti demit zimi. Da li mu smata mraz.

  25. luka jerotic

    da li neko moze da me posavetuje sta ciniti,dakle kuca je zidana blokom koja izolacija moze da se stavi jer je zavrsno kamene ploce DEBLJINE OD 2CM DO 3.5CM unapred zahvalan na savetu

  26. smoki

    Kupio sam stiropor i lepak da izolujem tavan , radio bi znaci fasadu gore na ploci pa me intersuje dali to moze da se radi kada su temperature u minusu. Sad bi samo zalepio stiropor za plocu da smanjim troskove grejanja a u prolece bi namazao lepkom i odzgore kada malo otopli. Po mojoj proceni nebi mu falilo nista jer stiropor odmah izoluje lepak od hladnoce jer se kuca greje. St a vi kazete na to?

  27. DEMIT

    Sve gore navedeno pola nije tačno kad se piše o DEMITU,jer je Demit fabrika fasede u Sloveniji i tako se i zove.Sve ostale fasade nisu ,,Demit“ već onako kako se zove proizvodjač.Demit je jedan jedini i možete ga jedino naći na Izolirkinim sajtu .Molim Vs pogledajte pa ćete videti o čemu se radi.

  28. Majstor

    Slazem se sa tobom Demit.ja vam preporucujem ako vec dajete pare za fasadu…to uradite kvalitetno sa kvalitetnim materijalom….jer bas vidim kao cena lepka 1.1evro po kvadratu…prvo i prvo…kada kupite lepak procitajte sta pise na dzaku…kolika je potrosnja…jer na primer jedan kvaliteten lepak od Ceresita Thermouniversal sa kojim moze i da se lepi i da se rabicira kosta 680din 25kg.i na 1 kvadrat treba da majstor potrosi od 7-9 kg lepka ako radi kako treba VALJANO.pa izracunajte da to nemoze nikako da bude 1.1 evro…sem ako se radi sa nekim losiem lepkom ili ako se potrosi samo pola lepka….ali posle ce da vam puca fasada…ili neceti ustedeti toliku energiju koliko vam drugi pricaju….to su sve cake…gde treba da obracate paznju…ako treba skupite novac gudinu dana duze…ali uradite sa pravim materijalom….i sa PRAVIM majstorima…i jos nesto ako vam je fasada 160kvadrata i radi 3 majstora onako kako treba…oni ce provesti od 15-20dana kod vas.ako pre urade..znaci nije uradjeno kako treba…jer ako radis valjano i kako treba mora toliko vremena da prodje!

  29. gabi

    Pozdrav,

    da li moze da se lepi stiropor na lamperiju koja se nalazi na spoljasnjim zidovima stana na 4.spratu?

  30. zlatko

    imam jedno pitanje skidam krov i pravim sprat ali ne kao sto se kod nas radi nego pravim montazno ,zidove radim gredicama a spolja osb ploce,pitao sam molere kakve tiple idu na osb kad se radi demit fasada i niko nema odgovor,a na netu sam video ljude iz stare pazove sto rade taj sistem i nekoriste nikakav lepak za stiropor nego samo tipluju ali neznam dali su te tiple samorezni srafovi?http://www.youtube.com/watch?v=s1Pco90VYkk

  31. molerskogipsarskiradovi

    zlatko kupi samo obicne tiplove za fasadu i odseces tipl samo da ti prsten tipla ostane i to ti bude kao podloska kupi obican sraf za drvo sa glavom koja neprolazi kroz rupicu tipla da bi drzalo sve i netreba lepak

  32. milovan

    Zanima me da li mogu staviti samo stiropor i tople,bez mrezice i da li će tako izdržati zimu. Unapred hvala….

  33. Dusan

    Ljudi procitajte komentare pre nego sto postavljate pitanja.Dosta toga je vec komentarisano.

  34. Milan

    Ja sam pre 12 godina celu kucu spolja izolovao stirodurom 4 cm.Sada citam da to nije dobro zbog kondezacije,ja do sada nisam imao problema.Ima li neko strucan po tom pitanju?Hvala i pozdrav.

  35. Ivana

    Da li neko moze da nam da odgovori da li postoje neki stetni efekti na dalje izvodjenje radova na fasadi za kucu ukoliko su radovi prestali da se izvode zbog niske temperature i losih vremenskih uslova. Od radova je uradjeno sledece – zalepljen je stiropor, navucena prva ruka lepka i utopljena mrezica. Druga ruga i fasada je ostavljena za prolece. Sada nam treba savet da li na ovim radovima koji su do sada izvedeni mogu da se jave promrzline koje mogu da budu stetne.
    Hvala!

  36. mikikiki

    Postovani, zimi, kada je vlazno vrijeme(kisa snijeg) u jednoj sobi mi se pojavi kondenz na zidu. Taj dio zida je zatvoren americkim plakarom koji nema ledja iza. A u sobi koja je pored nje nema nikakvih problema, ali se ona gotovo i ne koristi,sluzi kao ostava. Imam grijanje na struju a nemam demit fasadu na kuci. Odlucio sam da ove god odradim i fasadu pa ne znam da li ce to imati nekog efekta i rijesiti moj problem. Za toplotnu izolaciju znam da ce se ustediti. Ne znam kako to da rijesim,paljenjem gasenjem radijatora u toj sobi,otvaranjem prozora…. Sta je rjesenje???? Hvala unaprijed.

  37. milena

    Kako se postavlja stiropor na prskanoj staroj fasadi,kakav je postupak?

  38. pop ivan

    Oblazem kucu kamenom d=2cm. Pre njega bihstavio termoizolaciju. Zidovi su spolja omalterisani. Planiram lepiti stirodur d= 2 cm i preko toga sloj lijepka sa mrežicom. Stirodur stavljam zbog čvrstoće koju mi zahtjeva kamen.Da li nalazite da je ovo u redu? Zidovi su sa maltdrom debljine 30 cm i kuca je na moru, tako da ne zahtjevaju veliku termoiz. već više samo zaštitu od mogućeg kondeza.

  39. goran

    koja je najbolja temperatura za demit fasadu?

  40. Miso

    Veliki pozdrav prije svega. Moram da se ukljucim jer vidim da niko ne pominje fasadu sa izolacijom od kamene mineralne vune koja je za razliku od stiropor-stirodur fasadnih sistema i zvucni izolator takodje je paropropusna i ne stvara na kuci efekat kabanice tj zidovi disu da ne govorimo o negorivosti, postojanosti itd…

  41. Max Mara

    Postovani, interesuje me da li demit fasada moze da se nanosi na okrugle stubove i ako ne moze zasro ne? Unapred hvala.

  42. Srbislav Vojnovic

    Postovani zivim u osmospratnici , visine oko30m podnozje 30*20m . Zidovi su od fasadne cigle. Imamo problem sa kvasenjem zidova prilikom dugotrajnijih kisa . Da li neko moze da mi kaze koje je najbolje resenje za ovaj nas problem . Da li je to Demit fasada ili nesto drugo?
    Da li mi neko moze preporuciti ozbiljnu firmu , koja ima skele za ovu visinu , a da i sanira nas problem. Pozdrav , unapred zahvalan Srba.

  43. Ali Arifi

    Postovani, interesuje me dali se skidaju povershine prozora i drugih otfora kada se obracuna demit fasada za izvogjaqa radova?

  44. Arhitekta

    Srbislav Vojnović@ Mora se tačno ustanoviti uzrok kvašenja zidova vaše zgrade, što se može postići jedino detaljnim pregledom objekta. Shodno problemu, naći će se i rešenje problema za zidove vaše zgrade. Demit fasada će sigurno zaštititi vašu zgradu u termičkom smislu, a naravno podrazumeva i potpunu vodonepropusnost zidnih obloga.

  45. milan bobic

    Ali Arifi@
    otvori do 3m2 se ne odbijaju,a preko 3m2 da ,ali da razjasnimo ovo jednom,posto se stalno mi majstori srecemo sa ovim pitanjem.
    otvore manje od 3m2 nema smisla odbijati iz razloga sto bi onda racunica bila(evo npr.vrata)
    povrsina zida xx m2,minus 2 m2(vrata),plus obrada spaletni 5m(secenje i postavljanje izolacije u debljini spaletne,secenje i postavljanje ugaone lajsne,armiranje coskova)
    ako uzmemo prosecnu cenu postavljanja fasade za ta vrata da je 15e m2*2 m2=30e
    i prosecnu cenu obrade spaletni 6e*5m=30e dolazimo do resenja 30e=30e
    pozdrav

  46. Milan Vasic

    Koliko kosta fasada 6240 za 55 kvadrata i koliko kosta fasda bekamet za 180 kvadrata 6220?

  47. Aca

    Postovani,interesuje me koji stiropor koristiti za fasadu 8cm EPS A100 ili 10cm EPS AF? Dvoumim se izmadju ova dva tipa stiropora. Koja je gramaza Stiropora sa oznakom AF?

    Hvala!

  48. MIRKO

    DEBLJINA STIROPORA OD 5 I 8 CM JE DAVNO PREVAZIDJENA U AUSTRIJI I NJEMACKOJ, TAMO JE 15 CM SASVIM NORMALNO PA I VISE. A U TEKSTU FALI DA SE PRIJE ZAVRSNE FASADA PRELAZI SA GRUNDOM POMOCU VALJKA DA BI SE ZAVRSNA RUKA MOGLA URADITI KAKO TREBA. A U KOMENTARIMA TAJ IZVODJAC STO JE RADIO BEZ MREZE A LJUDI PLATILI NIJE ZA TUZBE NEGO ZA ODSTRJEL. POZ

  49. Demit Orginal

    Postovani,
    ovde se radi o klasicnoj zloupotrebi imena Demit. Demit je brend a sve ostale fasade sa stiroporom su termo fasade. Demit iz Laskog je prva fabrika termo fasada u bivsoj Jugoslaviji.
    Tradicija Demita je 40 godina i po tom sistemu je ugradjeno 25 000 000 m2 fasada. Zalosno je da se godinama pod ovim imenom ugradjuje sve i svasta. Cijene koje Vi ovde prezentirate su
    nemoguce ako govorimo o kvalitetu koji je potreban. Stiropor koji se ovde nudi ne moze biti deklarisan kao fasadni, da ne govorimo o ostalom. Sve u svemu za ove pare mozete dobiti samo smece.
    Srdacan pozdrav.

Ostavite odgovor

Obavezna polja *