Javna rasprava o ovom dokumentu traje do 20. februara 2023. godine; Foto: Gradnja
Aktuelno

Učestvujte u javnoj raspravi o izmenama Zakona o planiranju i izgradnji do 20. februara

Pored novih elemenata „zelene agende“, predloženo je i uvođenje glavnog državnog urbaniste, kao i pojačana zaštita zaštićenih prirodnih i kulturnih područja.

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture obavestilo je javnost da će se do 20. februara 2023. godine sprovoditi javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji.

Tim povodom, Ministarstvo poziva državne organe, stručnu javnost, kao i druge zainteresovane strane, da se u okviru javne rasprave upoznaju sa tekstom Nacrta zakona i daju svoje primedbe, predloge i sugestije.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Stalni trend rasta od 2016. godine

Kako se navodi u dokumentaciji, Zakon o planiranju i izgradnji stupio je na pravnu snagu 11. septembra 2009. godine, sa izmenama koje su sprovođene tokom godina.

Najveće izmene, koje se mogu okarakterisati kao sistemske, desile su se kroz Izmene i dopune Zakona 2014. godine, kada je u pravni sistem Republike Srbije po prvi put uveden elektronski sistem za izdavanje građevinskih dozvola, što je primenom rezultiralo da naša zemlja na poslednjoj DB WB listi zauzme deveto mesto po brzini izdavanja građevinskih dozvola.

Tako su, zaključuje se u obrazloženju, od početka primene objedinjene procedure (1. 1. 2016. godine) broj izdatih građevinskih dozvola, investicione vrednosti i broj aktivnih gradilišta u stalnom trendu rasta.

Unapređenje CEOP-a i novi elementi „zelene agende“

Imajući u vidu i donošenje novih propisa iz oblasti koje utiču i na odredbe ovog Zakona, a naročito propisa o zaštiti životne sredine, pristupilo se analizi postojećih rešenja, odnosno, u široko otvorenoj raspravi o predloženim unapređenjima Zakona, predložene su izmene i dopune kojima se ostvaruje nekoliko ciljeva.

Jedan od njih je i dalje unapređenje elektronskog sistema (CEOP) za izdavanje građevinskih dozvola, uvođenjem novih funkcionalnosti i poboljšanjem postojećih (naročito uvođenje e-prostora, kojim postupak za izradu i izmenu planske dokumentacije postaje efikasniji i brži).

Među dopunama u dokumentaciji navodi se i uvođenje novih elemenata „zelene agende“:

  • unapređenje odredbi o energetskoj efikasnosti
  • uvođenje termina „zelene gradnje“, sa izdavanjem sertifikata
  • povećanje elektromobilnosti
  • preciziranje odredbi o izgradnji solarnih parkova
  • registar brownfield lokacija
  • obavezno priključenje na postojeću infrastrukturu, bez naknade (osim lica koja dostave dokaz da imaju obezbeđeno snabdevanje iz obnovljivih izvora energije), čime se direktno utiče na broj individualnih ložišta, uštedu energije i dr.;
  • upravljanje i skladištenje građevinskog otpada.

Uvođenje glavnog državnog urbaniste

Tu je i predlog za povećanje odgovornosti ovlašćenih lica u postupcima izdavanja akta za izgradnju, kroz primenu odredbi o podnošenju prijava za prekršaj protiv odgovornih lica koja ne izdaju akta za izgradnju u zakonskim rokovima, te ukidanje Zakona o konverziji uz naknadu određenoj kategoriji lica i lex specialisa za linijske infrastrukturne objekte.

Izmenama i dopunama predlaže se i formiranje Agencije za prostorno planiranje i urbanizam Republike Srbije, čime se deo nadležnosti sa državnog organa prenosi na Agenciju, kao i prenos dela ovlašćenja sa državnog organa na druga pravna lica i javne beležnike (izdavanje informacije o lokaciji), čime proces pribavljanja potrebnih akata za izgradnju postaje efikasniji, kaže se u obrazloženju.

Dokument predviđa i uvođenje glavnog državnog urbaniste, čime će, navodi se, dodatno biti uveden red u oblasti prostornog i urbanističkog planiranja na teritoriji Republike Srbije, a među predlozima je i pojačana zaštita zaštićenih prirodnih i kulturnih područja, propisivanjem da Vlada donosi prostorni plan područja posebne namene za te celine.

Foto: Gradnja.rs

Predviđa se i uvođenje glavnog državnog urbaniste čime će „dodatno biti uveden red u oblasti prostornog i urbanističkog planiranja”

Među unapređenjima zakona navodi se i pojačana aktivnost jedinica lokalnih samouprava u oblasti planiranja i uređenja prostora propisivanjem o obaveznom donošenju planskih dokumenata na najmanje 70% građevinskog područja, čime bi omogućila zakonita izgradnja i preventivno deluje na pojavu bespravne gradnje.

„Pored navedenih, ovim izmenama i dopunama Zakona dodatno se preciziraju i usklađuju odredbe ovog Zakona sa odredbama drugih, posebnih zakona, što sve doprinosi boljoj primeni ovog i posebnih zakona, kao i preciziraju određene odredbe Zakona koje su u praksi bile predmet tumačenja, odnosno različitim postupanjem stvarale neujednačenu praksu u primeni određenih odredbi Zakona“ – navodi se u obrazloženju.

Kako učestvovati u javnoj raspravi?

Primedbe, predlozi i sugestije dostavljaju se Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture putem elektronske pošte na imejl adresu: [email protected] ili poštom na adresu Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Nemanjina 22–26, 11000 Beograd, sa napomenom: „Za Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o o planiranju i izgradnji”.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *