Rendering Platforme 1 u renoviranoj zgradi; Vizuelizacija: © Jean Nouvel / ADAGP, Paris, 2024
Svetski projekti

Žan Nuvel uvodi mobilne platforme visine 11 metara u dragulj Pariza

Otkrivamo vam kako je slavni francuski arhitekta zamislio obnovu znamenite zgrade za Cartier, ali i kako teku radovi u njenoj unutrašnjosti.

Krajem 2025. godine muzej savremene umetnosti Fondacije Cartier trebalo bi da se preseli na novu lokaciju – u jednu znamenitu parisku zgradu. Objekat se nalazi na istorijskom Trgu Kraljevske palate i predstavlja važnu novu fazu za fondaciju čuvene juvelirske kuće i njenu istoriju.

Naime, svoj dalji život Fondacija će nastaviti u jednoj od čuvenih Hausmanovih zgrada, čije renoviranje predvodi francuski arhitekta Žan Nuvel, kojeg znamo po spektakularnim objektima kao što su Luvr u Abu Dabiju, muzej u Kataru, kula Agbara u Barseloni i slični.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Zgrada u koju će se dogodine preseliti muzej Fondacije Cartier; Foto: Luc Boegly

Fasade potpuno otvorene prema spolja

Ova zgrada je prvobitno sagrađena kao deo urbanističke obnove koju je sproveo Napoleon III i nakon izgradnje je bila otvorena kao Grand Hotel du Louvre, 1855. godine. Kasnije je postala Grands Magasins du Louvre (1863), da bi potom 1978. godine bila pretvorena u Louvre des Antiquaires.

Prema predstavljenom dizajnu planira se da fasade zgrade budu potpuno otvorene prema spolja, te će objekat imati velike prozore koji gledaju na okolne ulice i Trg Kraljevske palate.

Izložbeni prostor zauzimaće 6.500 m²; Foto: Martin Argyroglo

Organizacija omogućava arhitekti da uključi slojevite vertikalne prostore visoke do 11 metara, proširujući tako obim i osećaj prostornosti.

Novi muzej zauzimaće 8.500 kvadratnih metara javnih prostora, uključujući 6.500 kvadrata izložbenog prostora, sa pet mobilnih platformi koje pokrivaju 1.200 kvadratnih metara.

Na ovaj način se omogućava da Fondacija Cartier prilagodi prostor i kretanje unutar zgrade u zavisnosti od svojih potreba i planova za izložbe.

Ovakva organizacija omogućava francuskom arhitekti da uključi slojevite vertikalne prostore visoke do 11 metara, proširujući tako obim i osećaj prostornosti.

Pet mobilnih platformi pokrivaju 1.200 kvadrata; Foto: Martin Argyroglo

Prostor koji se razvija tokom vremena

Novoprojektovani prostor takođe sadrži i 1.200 kvadrata staza koje gledaju na volumene koje formiraju platforme.

Enterijer koji je osmislio Žan Nuvel transformiše istorijsku zgradu na način koji omogućava prostoru da se razvija tokom vremena.

Njegov dizajn pruža zgradi fleksibilnu strukturu koja se može prilagoditi i modifikovati, omogućavajući Fondaciji da podržava umetnike i promoviše umetničke eksperimente.

3D vizuelizacija enterijera; Vizuelizacija: © Jean Nouvel / ADAGP, Paris, 2024

Kako je najavljeno, Žan Nuvel i Fondacija Cartier će vrata redizajniranog objekta otvoriti za javnost tokom 2025. godine.

Dosadašnji dom Fondacije Cartier bila je zgrada od stakla i čelika na Bulevaru Raspaj, koju je takođe dizajnirao Žan Nuvel, kao deo njegovog “Pariskog spomenika”. Ova zgrada sa svojim otvorenim i transparentnim izložbenim prostorom bila je dom Fondacije dugi niz godina.

U unutrašnjosti gotovo da nije bilo zidova, što je omogućilo Fondaciji da organizuje izložbe baš onako kako su oni i njihovi umetnici zamišljali. Sada, ovakav pristup dizajnu i arhitekturi pravi još jedan korak napred u novom prostoru na Trgu Kraljevske palate.

Kako je najavljeno, Žan Nuvel i Fondacija Cartier će vrata redizajniranog objekta otvoriti za javnost tokom 2025. godine, organizujući izložbe i događaje u srcu Pariza.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *