Kuća kraj Opatije (A3 Architects); Foto: Ilya Ivanov
Izdvojeno, Regionalni projekti

Vila kraj Opatije koja lebdi među drvećem s potpisom beogradskih arhitekata

Fasada sprata od ogledala stvara iluziju da je priroda u nivou partera prožela kuću, čime su palme, čempresi, bambusi i agave došle u prvi plan.

Nakon pitoresknog sela Koraćica, gde su tokom prošle i pretprošle godine projektovali luksuzno mini-naselje Serbica Gardens, arhitekte iz beogradskog biroa A3 Architects vode nas u Volosko, tipičan mediteranski ribarski gradić u Riječkom zalivu, udaljen oko dva kilometra od središta Opatije.

Nazvan VMN House, ovaj objekat površine od 430 kvadrata odlikuje pročišćeno modernističko oblikovanje, kojim je sa što manje poteza uspešno postignut sklad sa okolnim autentičnim ambijentom.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Objekat je projektovan 2018. godine; Foto: Ilya Ivanov

Kuća kao odraz okruženja

Osnovni zahtev klijenta je bio da se osmisli prostor koji skladno prepliće životne navike klijenta i neposredan ambijent, istovremeno pružajući stanaru kuće mogućnost nijansiranja aktivnosti obeleženih novom memorijom – memorijom jadranske pučine i mirisa.

“Glavni projektantski motiv je bio da kuća što više bude odraz okruženja, tako što se kroz funkcionalni program i oblikovanje omogući prožimanje konteksta i korisnika, terena i kuće, neposrednog ambijenta i dalekih vizura, enterijera i eksterijera“ – objašnjavaju arhitekte.

Zatečeni nagib omogućava poglede na Jadran; Foto: Ilya Ivanov

Ideja poštovanja mikroklime uslovila je da kuća svojom bazom zaroni u teren stepenasto, dok gornji volumen lebdi među drvećem.

Po pitanju lokacije, autori ističu da padina Učke, najviše planine u Istri, prepoznatljiva po svojoj pošumljenosti hrastom, meduncem i lovorom obavezuje da se prostorna intervencija uskladi sa autohtonim vegetacijskim postojećim stanjem, kao i sa zatečenim nagibom koji omogućava poglede na Jadran.

„Ova ideja poštovanja mikroklime uslovila je da kuća svojom bazom zaroni u teren stepenasto, dok gornji volumen lebdi među drvećem, podstičući na taj način da se prirodna okolina prožima sa životom stanara kuće“ – kažu iz studija A3 Architecture.

Gornji volumen deluje kao da lebdi među drvećem; Foto: Ilya Ivanov

Povezivanje sa pejzažom na više nivoa

Glavna ideja iza oblikovanja kuće bila je da se u što manje poteza postigne sklad sa okolnim autentičnim ambijentom.

Tako, prema projektu, prostorne celine kaskadno prate zatečeni teren, čime se otvara mogućnost povezivanja sa okolnim pejzažom na više nivoa.

„Proporcija kuće, kao i vodoravno ‘razlivanje’ funkcija rezultirali su stvaranjem lebdećeg kubusa, koji svojom orijentacijom i formom naglašava horizontalnost i postaje deo izohipse terena“ – kažu iz A3.

Imajući u vidu da je pravac pružanja objekta jugozapad-severoistok, sa orijentacijom sadržaja prema moru, pristupna zona sa pripadajućim dvorištem i okućnicom prati sam položaj objekta. Na ovaj način celokupna prostorna organizacija parcele prati izohipse, tako što se kaskadno useca u nagib terena.

Kubus svojom orijentacijom i formom naglašava horizontalnost; Foto: Ilya Ivanov

Fasade prvog sprata od ogledala stvara iluziju da je priroda u nivou partera „prožela“ kuću, i tako neprekinuta dodatno istakla lepote ambijenta.

Nagib padine Učke, blage zime i prijatne letnje večeri, kao i mali broj oblačnih dana tokom leta, uslovili su karakterističan odnos između oblikovno-prostornih celina same kuće.

Smicanjem kubusa formirali su se dodatni kvaliteti prostora između spoljašnosti i unutrašnjosti kuće, i na taj način postignuta je bolja kontrola uticaja klime na život stanara“ – objašnjavaju autori i dodaju:

Tretiranjem fasade prvog sprata ogledalom, stvara se iluzija da je priroda u nivou partera ‘prožela’ kuću, i tako neprekinuta, dodatno istakla lepote autohtonog okolnog ambijenta koji karakterišu palme, čempresi, bambusi, agave…“

„Upravo specifičnosti morfologije terena, zatečena vegetacija i opatijska klima su sile koje su uticale na sam program kuće i unutrašnji raspored funkcija”.

Ogledalo na kubusu dodatno ističe lepotu ambijenta; Foto: Ilya Ivanov

Tri različite finalne obloge na fasadi

Kada je reč o materijalizaciji, osim ogledala na fasadi se pojavljuju još dve finalne obloge. Na nivou podruma korišćene su kamene ploče grube obrade, dok je fasada drugog sprata obložena lokalnim kamenom fine obrade.

Svi kameni zidovi su zidani od lokalnog kamena (Plano), dok su podzidi terena od grubo lupanog kamena, čija je tekstura naglašena ambijentalnim osvetljenjem.

Podovi soba oblaženi su prirodnim drvetom, dok je u dnevnim zonama korišćen kameni pod, stvarajući osećaj da je korisnik sve vreme deo prirode.

Sav kamen na fasadi nabavljen je lokalno; Foto: Ilya Ivanov

Funkcije kuće

U prizemlju ove kuće u Voloskom projektovani su glavni ulaz u objekat, garaža za tri automobila, tehničke prostorije, prostorija za pranje veša, TV soba, sauna i fitnes sala iz koje je moguć izlaz na atrijum na severnoj strani.

Prvi sprat je razdeljen na dve celine. Jednu celinu čine kuhinja, kupatilo i veliki dnevni boravak koji se dalje otvara prema velikoj terasi sa bazenom i spoljnim uređenjem.

U drugoj celini su spavaća soba s kupatilom, toalet i radna soba koja ima pristup terasi u parteru. Parter je jednokrakim stepeništem povezan sa etažom prizemlja i pristupnim delom do lokalnog puta.

Pogled na Jadransko more preko ivice bazena; Foto: Ilya Ivanov

Nadstrešnica iznad terase s bazenom

Spoljno uređenje čine zelene terase, koje zbog terena kaskadno padaju prema koti prizemlja. Na njima je posađena trava, lokalno grmasto rastinje i drveće. Pejzažno uređenje prati kaskadno formirane celine, stvarajući više manjih ambijentalnih vegetacijskih celina oko kuće.

Drugi sprat je na južnoj fasadi smaknut u odnosu na prvi sprat i prizemlje. Svojom arhitekturom formira nadstrešnicu iznad terase s bazenom u prizemlju.

Na sprat se pristupa preko jednokrakog stepeništa iz dnevne sobe prizemlja, a sastoji se od roditeljske spavaće sobe, dve dečije sobe i kupatila.

Sve prostorije su povezane sa longitudinalnim elementom terase, koja čini produžetak svih soba prema otvorenom prostoru sa pogledom na more“ – objašnjavaju autori.

Objekat je projektovan 2018. godine; Foto: Ilya Ivanov

Tokom dizajniranja vodilo se računa da nijedan element ili celina ne odskaču svojim dizajnom u odnosu na opšti ambijent prirode uvedene u enterijer.

Centralna tema enterijera je bila stvaranje platforme u koju uvode sagledavanje eksterijera.

„Inspiracija u enterijeru je stara istarska kuća, u kojoj su dominanti prirodni materijali, drvo i kamen, interpretirani na moderan način. Tokom dizajniranja strogo se vodilo računa da nijedan element ili celina ne odskaču svojim dizajnom u odnosu na opšti ambijent prirode uvedene u enterijer“ – kažu arhitekte i nastavljaju:

„Vodeći motiv u enterijeru jesu dugački potezi otvaranja prema prirodi i moru, tako da velike staklene površine uvode vizure u prostor. Sam enterijer se koristio da se kroz uvođenje ogledalskih površina na karakterističnim mestima priroda dodatno propusti kroz enterijer“.

Dvorište s pogledom; Foto: Ilya Ivanov

Uspešan završetak

Kada je proces projektovanja u pitanju, najveći izazov je bio da se na usku i dugačku parcelu u padu pozicionira objekat koji ispunjava programske zahteve klijenta, istovremeno poštujući neposredni ambijent.

„Glavni izazov u izvođenju je bio tokom pandemije, jer je, zbog otežanih uslova dolazilo do usporavanja komunikacije i građevinskih radova“ – kažu iz studija A3 Architects.

Ipak, ova kuća je uspešno završena 2023. godine, pet godina nakon izrade projekta.

Foto-galerija

Objekat je projektovan 2018. godine; Foto: Ilya Ivanov
Objekat je projektovan 2018. godine; Foto: Ilya Ivanov
Foto: Ilya Ivanov
Foto: Ilya Ivanov
Foto: Ilya Ivanov
Foto: Ilya Ivanov
Foto: Ilya Ivanov
Foto: Ilya Ivanov
Foto: Ilya Ivanov
Foto: Ilya Ivanov
Kaskadni objekat; Foto: Ilya Ivanov
Kaskadni objekat; Foto: Ilya Ivanov
Foto: Ilya Ivanov
Foto: Ilya Ivanov
Kuća kraj Opatije (A3 Architects); Foto: Ilya Ivanov
Kuća kraj Opatije (A3 Architects); Foto: Ilya Ivanov
Foto: Ilya Ivanov
Foto: Ilya Ivanov
Foto: Ilya Ivanov
Foto: Ilya Ivanov
Foto: Ilya Ivanov
Foto: Ilya Ivanov
Faktografija
naziv objekta:

VMN House

mesto:

Volosko, Opatija, Hrvatska

autor:

A3 Architects

godina projektovanja:

2018.

godina izgradnje:

2023.

površina:

430 m² (neto), 552 m² (bruto)

spratnost:

Pr+2

fotografija:

Ilya Ivanov

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *