Projekat vinarije Virtus nominovan je za EU Mies nagradu 2019. godine; Foto: Nemanja Knežević
Arhitektura, Izdvojeno

Od Palića do Prokuplja: 10 najlepših dizajnerskih vinarija u Srbiji

Osmislili smo za vas vinsku turu u kojoj enologija, iako vrlo bitna, igra sporednu ulogu, a u prvi plan stavljamo njeno veličanstvo arhitekturu.   

Vinarije i vinski podrumi već vekovima nisu samo mesta za proizvodnju vina, već i arhitektonski simboli vinskog sveta, koji pružaju inspiraciju i uživanje ljubiteljima opojnih kapi grožđa sa svih meridijana, stvarajući pritom harmoniju između prirodnog i izgrađenog okruženja.

Iako tradicionalna arhitektura vinarija često koristi prirodne materijale koji pružaju izuzetnu trajnost i otpornost na promene temperature i vlažnosti – kao što su kamen, drvo i opeka, savremeni projektanti idu korak dalje, kombinujući tradicionalne elemente sa modernim tehnologijama i inovacijama.

Zamahom privatne inicijative i u Srbiji je u poslednjih nekoliko decenija podignuto čitavo mnoštvo novih objekata u slavu boga Dionisa, a među njima smo za vas izdvojili ovih 10 vinarija koje su nas, na prvom mestu, „opile“ svojim arhitektonskim oblikovanjem.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

 1. Vinarija Virtus

Vinarija Virtus; Foto: Nemanja Knežević

Objekat izgleda savršeno uklopljen s proplankom s kojeg se lepo vidi cela Srbija.

Autori projekta za zgradu ove vinarije u Viteževu kod Svilajnca su arhitekte Branimir Popović i Nataša Stanković, a ovaj njihov reprezentativni rad bio je nominovan za EU Mies nagradu 2019. godine.

Vinarija je podignuta od arhetipskih materijala, zahvaljujući kojima objekat izgleda savršeno uklopljen u proplanak s kojeg se lepo vidi cela Srbija. Ceo tekst ovde

 

2. Vinarija Toplički vinogradi

Vinarija Toplički vinogradi; Foto: Facebook.com/vinarijatoplickivinogradi

Divna kamena fasada objekta se može videti iz daleka i besprekorno se stapa s okolinom

Ova vinarija nalazi se na periferiji vinogradarskog sela Gojinovac kraj Prokuplja, u dolini reke Toplice. Divna kamena fasada objekta se može videti iz daleka i besprekorno se stapa s okolinom.

Vinariju, smeštenu u vinogradu na nadmorskoj visini od 320 do 370 metara, dizajnirao je španski arhitekta Javier Rodriquez Martinez 2016. godine.

 

3. Vinarija Deurić

Vinarija Deurić; Foto: vinarijadeuric.com

Objekat sadrži i vinski podrum ukopan osam metara ispod zemljine površine.

Vinarija Deurić smeštena je na samo pet minuta od manastira Mala Remeta na Fruškoj gori, a arhitektonski ju je oblikovao Slobodan Boba Nikolić.

Objekat sadrži i vinski podrum ukopan osam metara ispod zemljine površine, koji je, kako ističu iz ove vinarije, „odraz  stremljenja da svoju strogo kontrolisanu i zaštićenu proizvodnju pokažemo našim kupcima“.

 

4. Vinarija Janko

Vinarija Janko; Foto: Facebook.com/vinarijajanko

Vinarija se danas se može pohvaliti prelepim funkcionalnim objektom od 1.000 m² neto površine.

Vinarija Janko iz Smedereva osnovana je 2006. godine, krenuvši, na neki način, iz improvizovanog podruma, a danas se može pohvaliti prelepim funkcionalnim objektom od 1.000 m² neto površine, ušuškanim u više dominantnih materijala, među kojima se izdvajaju kamen, opeka i veliki stakleni zidovi na prizemlju i prvom spratu.

 

5. Matalj vinarija

Matalj vinarija u Negotinu; Foto: Arhiva vinarije Matalj

Kompleks vinarije ima jedinstven pogled na grad Negotin, ali i na Dunav, Rumuniju i Bugarsku.

Ovo impozantno vinsko zdanje u istočnoj Srbiji završeno je 1. jula 2020. godine i svojevrstan je ukras u idiličnom pejzažu iznad Negotina.

Reč je o proizvodno-degustaciono-restoranskom kompleksu vinarije Matalj, koji zauzima površinu od 1.500 metara kvadratnih, a projektovali su ga Ivan Filipović, Miloš Jovović i Ana Škorić.

 

6. Vinarija Zvonko Bogdan

Vinarija Zvonko Bogdan; Foto: www.vinarijazvonkobogdan.com

 Bogatstvo lokalnog kulturnog nasleđa vidi se i u jedinstvenoj arhitekturi objekta nedaleko od Palićkog jezera.

Jedinstven prostor na kome nastaju vina sa imenom čuvenog vojvođanskog pevača nezamisliv je bez bogate kulturne tradicije Subotice i njene okoline.

Osim u sortama vinove loze i stilovima vina, bogatstvo tog nasleđa vidi se i u jedinstvenoj arhitekturi objekta nedaleko od Palićkog jezera projektovanom u stilu panonske secesije.

 

7. Vinarija Matijašević

Vinarija Matijašević; www.facebook.com/matijasevicvino

Vinograde krasi elegantan, drveni objekat vinarije izdužene osnove, sa dvovodnim krovom i ukupne površine od oko 945 kvadrata.

Matijašević vinogradi nalaze se u okolini Orašca i prostiru se na preko 15 hektara, a krasi ih elegantan, drveni objekat vinarije izdužene osnove, sa dvovodnim krovom i ukupne površine od oko 945 m².

Arhitekta Ivan Filipović vodio je celokupan projekat projektovanja i izgradnje objekta, a za radove na objektu je bio je zadužen Aleksandar Radojević, dig.

 

8. Vinarija Šapat atelje vina

Vinarija Šapat; Foto: sapat.rs

Deo podruma, odakle se pruža pogled na sve prostorije u kojima se vino stvara, specijalno je namenjen i dizajniran za udobnu i opuštajuću degustaciju.

Iako tradicionalno oblikovanje kompleksa vinarije „Šapat atelje vina“ možda govori drugačije, njihov prostor proizvodnje u Novom Slankamenu projektovan je prema najsavremenijim standardima i opremljen je vrhunskom enološkom tehnologijom.

U „barik podrumu“ nalaze se tradicionalni drveni sudovi i barik burići, dok je deo podruma specijalno namenjen i dizajniran za udobnu i opuštajuću degustaciju.

 

9. Vinarija Despotika

Vinarija Despotika; Foto: vinarijadespotika.rs
Vinarija Despotika; Foto: vinarijadespotika.rs
Vinarija Despotika; Foto: vinarijadespotika.rs
Vinarija Despotika; Foto: vinarijadespotika.rs

Muzej vinodeljstva predstavlja posebnu i jedinstvenu atrakciju u ponudi vinarije Despotika.

Ova moderno oblikovana vinarija u Vlaškom dolu kod Smederevske palanke sadrži konferencijsku salu za 30 gostiju, degustacionu salu sa 60 mesta, kao i prostranu terasu sa panoramskim pogledom na Šumadiju.

Na vrhu Despotike projektovan je fenomenalni vidikovac, dok Muzej vinodeljstva predstavlja posebnu i jedinstvenu atrakciju u ponudi ove vinarije.

 

10. Vinarija Temet

Vinarija Temet; Foto: temet.rs

Objekat od 1.500 kvadrata sastoji se iz tri funkcionalne celine – proizvodni, prijemni i stambeni deo.

Smeštena u Lozoviku iznad Jagodine, Vinarija Temet otvorena je u oktobru 2013. godine. Projektovanje je započeto 2009. godine, kada su posađeni i prvi vinogradi, a objekat se sastoji iz tri funkcionalne celine – proizvodni, prijemni i stambeni deo.

Površina objekta je 1.500 m², a vinarija je projektovana je za kapacitet od 120.000 litara. Projektanti su bili Aleksa Rogan i Luka Pantić, koji danas vode biro Opna.

 

Bonus: Vinarija Jeremić

Objekat Vinarije Jeremić; Foto: Martin Candir

Vinarija Jeremić zauzima podrum i prostor u prizemlju, svaki od po 650 kvadrata.

Nekada kućno spravljanje vina za potrebe srodnika i prijatelja, porodica Jeremić iz Smedereva zamenila je pre više od deceniju modernom vinarijom, koja tradicionalne metode primenjuje u najsavremenijoj opremi i prati uz nova stručna saznanja.

Smeštena u izletištu Jugovo, udaljenom 5 kilometara od centra Smederva, na desnoj obali Dunava, Vinarija Jeremić zauzima podrum i prostor u prizemlju, svaki od po 650 kvadrata, a projektovao ju je 2011. godine beogradski arhitekta Petar Budnar. Ceo tekst ovde

 

Autori, javite se!

Nažalost, i pored najbolje volje do trenutka zaključenja ovog teksta nismo uspeli da saznamo imena četvoro autora projekata uključenih u ovaj mali pregled, te ukoliko ste vi jedan od njih javite nam se kako bismo tu okolnostima izazvanu nepravdu ispravili.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *