Aktuelno

Impresivne sportske arene: Satelitski snimci svih 12 stadiona Svetskog kupa

Svetski kup u fudbalu počinje danas i trajaće sve do 15. jula. Procenjuje se da je Rusija izdvojila oko 10 milijardi dolara za adaptaciju starih i izgradnju potpuno novih sportskih arena koje svoja vrata otvaraju specijalno ovim povodom. 

Međutim, stadionska gradilišta nisu jedina na kojima se užurbano radilo. Pripreme za prvenstvo uključivale su poboljšanje saobraćajnica i infrastrukture u čak 11 ruskih gradova, kao i izgradnju drugih objekata koje će u narednih mesec dana koristiti sportisti, novinari i navijači iz svih krajeva sveta. Uz sve to, u Rostovu je ovim povodom izgrađen i potpuno novi aerodrom.

No, u centar pažnje i ovaj put stavljamo impresivne sportske arene.

1. Stadion Lužnjiki – Uzbudljiva istorija

Posted by Музей космонавтики on Wednesday, June 13, 2018

 

Istorija najvećeg sportskog objekta u Rusiji prožeta je velikim skandalima, nesrećama, pobedama, kao važnim i uzbudljivim sportskim događajima. O tome koliko je kompleksna bila njegova gradnja početkom pedesetih pisali smo u posebnom tekstu, a naglasićemo da su veličanstvena fasada i krov jedini originalni delovi stadiona koje i danas možete da vidite. Stadion može da ugosti 80.000 gledalaca, pa čak i više od toga, i na njemu će se odigrati najvažnije utakmice prvenstva, kao i svečano otvaranje i zatvaranje.

 

2. Spartak – Meč Srbija – Brazil

Posted by Музей космонавтики on Wednesday, June 13, 2018

 

Stadion kapaciteta 45.360 sedišta završen je 2014. godine i predstavlja dom najomiljenijem fudbalskom klubu u Rusiji. Zanimljivo je da bi stadion Spartak u budućnosti trebalo da dobije ulogu velikog javnog prostora i centra buduće gradske četvrti o čemu smo pisali u jednom od skorašnjih tekstova. Na ovom stadionu Srbija će odmeriti snage s Brazilom 27. juna.

 

3. Stadion u Novgorodu – Na ušću dve reke

Posted by Музей космонавтики on Wednesday, June 13, 2018

 

Potpuno novi stadion u Novgorodu izgrađen je specijalno za potrebe prvenstva. Dizajn ovog stadiona prati temu u kojoj je ukrštaju dva prirodna elementa – voda i vazduh, budući da leži na mestu na kojoj se spajaju reke Volga i Oka. Njegova poluprovidna fasada sija noću, a kapacitet mu je 45.000 sedišta.

 

4. Mordovia Arena – Najšarenija arena na prvenstvu

Posted by Музей космонавтики on Wednesday, June 13, 2018

 

Definitivno najšarenija arena na prvenstvu, budući da se na njenoj fasadi spajaju crveni, narandžasti i beli paneli. Može da primi ukupno 45.000 gledalaca. Nakon prvenstva, stanovnici Saranska će moći slobodno da prolaze kroz ovaj objekat, a koristiće ga lokalni fudbalski klub Mordovia Saransk. Gradnja ovog stadiona trajala je ukupno sedam godina uz brojne pauze izazvanih nedostatkom novčanih sredstava.

 

5. Kazanj Arena – Trava i bazeni

Posted by Музей космонавтики on Wednesday, June 13, 2018

 

Smeštena na oko 800 kilometara od Moskve, ova sportska arena izgrađena je za potrebe letnje Univerzijade 2013. godine i danas služi kao mesto održavanja raznih sportskih događaja. Kada se u njoj 2015. godine odigravalo takmičenje u plivanju, dodata su joj privremeno dva bazena. Kapacitet joj je, takođe, 45.000 sedišta.

 

6. Samara Arena – Inspirisana istraživanjem kosmosa

Posted by Музей космонавтики on Wednesday, June 13, 2018

 

Istog kapaciteta je i stadion u kojem će Srbija zaigrati svoju prvu utakmicu u okviru kupa 2018. Veliki uticaj na dizajn ovog objekta odigrala je činjenica da se u tom regionu nalazi stanica vazdušno-kosmičkih snaga. Nakon prvenstva, objekat će poneti adekvatno ime – Arena Kosmos. Priču o njegovom nastanku pročitajte OVDE.

 

7. Ekaterinburg Arena – Najveća građevinska intervencija

Posted by Музей космонавтики on Wednesday, June 13, 2018

 

Smešten u podnožju Urala, na samoj granici Azije sa Evropom, Ekaterinburg predstavlja četvrti najveći grad u Rusiji. Njegov centralni stadion izgrađen je sada već davne 1957. godine, a za potrebe Svetskog kupa je preuređen i dodate su mu dodatne tribine koje se šire i van objekta. Razlog za to je jednostavan: FIFA standardi propisuju da stadioni na kojem će se igrati utakmice prvenstva moraju da prime najmanje 35.000 ljudi.

 

8. Stadion u Sankt Peterburgu – Najskuplji stadion u istoriji

Posted by Музей космонавтики on Wednesday, June 13, 2018

 

Usidren u samoj luci na Baltičkom moru, ovaj ogromni stadion zapravo izgleda kao plovilo sa osam jedara. Kapacitet mu je neverovatnih 67.000 sedišta i smatra se jednim od najskupljih stadiona u istoriji. Samim tim, priča o njegovoj gradnji nije nimalo jednostavna. Za 10 godina koliko se ukupno gradio, dva puta je menjao ime, gradnja je stopirana u bezbroj navrata zbog finansijskih situacija, i sve to je na kraju koštalo preko jedne milijarde američkih dolara. Da li je cena opravdana, ostaje još da se vidi.

 

9. Kalinjingradska arena – Osiromašena verzija Allianz arene

Posted by Музей космонавтики on Wednesday, June 13, 2018

 

Arhitekte su inspiraciju za izgradnju ovog stadiona našle u čuvenoj Allianz Areni u Minhenu i originalno je bio zamišljen kao supermoćan i moderan objekat sa preko 45.000 sedišta i pokretnim krovom. Međutim, budžet to nije dozvolio, te je Kalinjingrad morao da se zadovolji sa mnogo manjim, nenatkrivljenim objektom.

 

10. Volgogradska arena – Najhumaniji stadion prvenstva

Posted by Музей космонавтики on Wednesday, June 13, 2018

 

Ovaj stadion ima toliko dodataka i bezbednosnih mera za roditelje s decom, osobe sa invaliditetom i oštećenjima sluha da smo ga mi prosto nazvali stadionom u kojem su svi dobrodošli. Sagrađena na mestu gde se odigrala  jedna od najvećih i najkrvavijih bitaka za vreme Drugog svetskog rata, ova multifunkcionalna arena nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Specifična je po svojoj samonosećoj fasadi koja podseća na tradicionalan vez iz regiona, kao i po krovu napravljenom od velikih čeličnih kablova.

 

11. Arena u Rostovu – Reka dala oblik stadionu

Posted by Музей космонавтики on Wednesday, June 13, 2018

 

Osim novog aerodroma, Rostov je dobio i potpuno novi stadion koji leži nedaleko od reke Don. Po mišljenju arhitekata, prisustvo reke veoma je važno za dizajn stadiona jer bi njegov krov trebalo da podseća na rečne talase. Rostovski stadion može da primi 45.000 gledalaca.

 

12. Stadion Fišt u Sočiju – Futuristički stadion kojim menja svoj izgled

Posted by Музей космонавтики on Wednesday, June 13, 2018

 

Čuveni stadion u kojem su se odigravala brojna takmičenja u okviru Zimskih olimpijskih i paraolimpijskih igara 2014. Zanimljivo je da on izuzetno lako menja  svoju namenu uz samo nekoliko prepravki zbog čega ga zovu i Shapeshifter. Uz to, stadion ima i pokretni deo krova koji se otvara ka severu kako bi se gledaocima omogućio pogled na vrhove Kavkaza. Više o ovom nadasve interesantnom objektu možete čitati u posebnom tekstu.

 

Šta se se gradilo u Rusiji specijalno pred Svetsko prvenstvo možete videti OVDE.

Foto: BuroHappold.com, Fifa.com/AFP, Loc

Kad ste već ovde…

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

2 komentara

  1. stojadinn

    MA sve je to lepo ali sta vredi kada cemo puci u prvom kolu…

  2. Volga

    ne razumem da se potrose tolike milijade na nesto sto psle ne znasa sta da radis sa time

Ostavite odgovor

Obavezna polja *