Montaža čelične konstrukcije prve poslovne zgrade u Srbiji bez stubova; Foto: AKVS
Izdvojeno, Izvođenje, Video

Postavljena 570-tonska krovna rešetka u Ložionici za kačenje spratova

Na gradilištu kod Mostarske petlje u toku je montaža čelične konstrukcije prve poslovne zgrade u Srbiji bez stubova. Pogledajte kako će izgledati ovaj objekat.

Projekat rekonstrukcije bivše okretnice za parne lokomotive kod Mostarske petlje u Beogradu zvanično je krenuo u realizaciju u februaru 2023. godine, a mi smo ovo gradilište prvi put posetili u avgustu prošle godine.

Tokom ove posete u oči nam je odmah upada masivna čelična konstrukcija koja visi na vrhu zgrade. U pitanju je zapravo krovna rešetka teška oko 570 tona koja je postavljena na armirano-betonskog jezgro. Ova rešetka poslužiće za kačenje spratova odozgo na dole. Drugi sprat zgrade biće velika panoramska javna terasa do koje će voditi eskalator.

Zgrada Aneksa Ložionice lebdeće nad terenom i to će biti prva poslovna zgrada u Srbiji bez stubova. Ispod nje će posetioci ulaziti u ceo kompleks, putevima nekadašnjih šina iz pravca stare glavne železničke stanice.

Srodni članci na portalu Gradnja:

Čelična krova rešetka od 570 tona poslužiće za kačenje spratova odozgo na dole.

Originalni projekat Ložionice izradio je inženjer Nikola Raičković u periodu između 1925. i 1927. godine. Autor projekta rekonstrukcije i arhitekture nove zgrade je studio AKVS arhitektura, pobednici međunarodnog konkursa 2021. godine, dok je nosilac izrade projektne dokumentacije je Mašinoprojekt KOPRING.

Radove izvodi M Enterijer Gradnja, dok je za izradu i montažu čelične krovne rešetke bio zadužen Čelik d.o.o. iz Bačkog Jarka.

Ovako će izgledati Aneks na Ložionici kada bude završen; Foto: AKVS

200 sadnica bambusa na strukturi koja kao da lebdi

Osnovni elementi koji čine projekat su javni otvoreni prostor oko Okretnice, rekonstruisani objekti Ložionice i Vodotornja i nova poslovna zgrada – Aneks od 11.000 kvadrata koji će biti kruna ovog projekta.

Aneks je pozicioniran upravno na nekadašnje snopove šina koje su povezivale lokaciju sa Glavnom železničkom stanicom, i to na način da se frontalno sagledava sa pravca mosta Gazela.

Aneks je projektovan tako da se u zoni prizemlja postigne efekat lebdeće i moćne strukture, ali i potpuno protočnog prostora ka zoni prolaska od buduće metro stanice Gazela na ulasku u lokaciju.

Poslovni Aneks krasiće vertikalna šuma sa preko 200 sadnica bambusa koji levitiraju oko zgrade. Tako će za oko 400 ljudi koji će raditi u novom poslovnom aneksu, šuma bambusa stišavati zvuke, umanjivati jaku svetlost, uklanjati neprijatne mirise i zagađenje iz vazduha.

Rok do proleća 2025.

Investitor projekta je Vlada Republike Srbije – Kancelarija za IT i e-upravu sa nacionalnom platformom Srbija Stvara.

Plan je da se do proleća 2025. godine završe svi radova, a obnovljena Ložionica postane novi višenamenski centar u Beogradu.

Faktografija
naziv projekta:

Rekonstrukcija Ložionice

 

lokacija:

Mostarska petlja, Beograd

namena:

višenamenski centar

investitor:

Vlada Republike Srbije, eUprava, Srbija Stvara

autor projekta rekonstrukcije i arhitektonsko-urbanističkog rešenja celog kompleksa:

AKVS

originalni projekat:

Nikola Raičković (1925. godine)

autor projekta enterijera Ložionice:

INKA Studio

autor projekta enterijera Aneksa:

MAPA Architects

projektna dokumentacija:

Mašinoprojekt KOPRING

površina Ložionice:

4.800 m²

površina poslovnog aneksa:

11.000 m²

izvođač:

M Enterijer Gradnja

vrednost investicije:

52 miliona evra

početak radova:

februar 2023.

stanje:

februar 2024.

rok:

proleće 2025.

foto/video:

Gradnja.rs

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

5 komentara

  1. Marko

    Bambus je invazivna vrsta kojoj je potrebno obilno zalivanje, pa i nije bas „odrzivo“ resenje. Kolicina vode koja ce biti potrebna za 200 sadnica bice veca steta od koristi smanjivanja buke i svetlosti. Trebalo je izabrati drugu biljku. Ovo znam iz licnog iskustva.

    1. AntiProtivnik

      Ima tamo vode u podzemnoj garaži koliko hoćeš. Ne brini. Još solarne ploče da snabdevaju pumpe za vodu i eto!!!

  2. Dejan

    Bože, da li je moguće da u 21 veku, ovakvi projekti pobeđuju na konkursima….

  3. arhitekta

    previše para
    za premalo efekta

  4. miki

    koliko je ovo sve nebulozno, vreme kao faktor će pokazati kao i za masu stvari koliko bgd arhitekte pojma nemaju al su nećiji ili na položaju to je najopasnija stvar na svetu diletantizmu kad daš ne šansu nego odrešene ruke nastaje skup potop

Ostavite odgovor

Obavezna polja *